PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument „Moody” w reżyserii Karoliny Karwan i Tomasza Rattera znalazł się w gronie filmów, które powalczą o nagrody Riga International Short Film Festival 2ANNAS na Łotwie. Poza konkursem – w sekcji Pure Queer - festiwalowa publiczność zobaczy natomiast krótkometrażową fabułę „Chodźmy w noc” w reżyserii Kamili Tarabury.
Startujący w tym roku 5 kwietnia Riga International Short Film Festival 2ANNAS to odbywająca się już po raz 28. Impreza skupiająca się na produkcjach krótko i średniometrażowych. Jej trzon stanowią Międzynarodowy Konkurs Krótkich Metraży, Bałtycki Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Filmów Średniometrażowych oraz Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dziecięcych. Zakwalifikowany do Konkursu Średnich Metraży „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera to jedyny przedstawiciel polskiej kinematografii w gronie konkursowych tytułów 2ANNAS.

Twórcy „Moody'ego” zabierają nas na niewielką indonezyjską wyspę, by opowiedzieć o skomplikowanej relacji matki i jej dorosłego syna, funkcjonujących na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

„Moody” miał swoją światową premierę w międzynarodowym konkursie ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film Karoliny Karwan i Tomasza Rattera jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docaviv w Tel Awiwie. W ubiegłym roku „Moody” doceniony został także Wyróżnieniem Specjalnym na festiwalu Tous Courts we Francji. W Polsce produkcję Studia Munka nagrodzono na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowego „ZOOM-ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze, 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2023" we Wrześni, 21. Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy, Bana Film Festiwal w Pleszewie oraz Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFeliada 2023 w Gnieźnie.

Widzowie Festiwalu 2ANNAS w pozakonkursowej sekcji Pure Queer poświęconej tematyce LGBT+ będą mogli zobaczyć natomiast krótkometrażową fabułę „Chodźmy w noc” w reżyserii Kamili Tarabury - w 2020 roku uznaną najlepszym filmem w międzynarodowym konkursie krótkich metraży 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Bohaterką „Chodźmy w noc” jest pogrążona w depresji nastoletnia Krysia, która w towarzystwie ekscentrycznej Majki ucieka z imprezy urodzinowej. Dziewczyny spędzą razem noc, podczas której nauczą się brać odpowiedzialność za siebie, ale też za drugą osobę. „Chodźmy w noc” otrzymało również Wyróżnienie Specjalne i Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Mołodist" w Kijowie, a grająca główną rolę Agnieszka Rajda uhonorowana została Wyróżnieniem aktorskim na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie oraz Preclem Aktorskim podczas Nano Film Festival w Krakowie.

„Moody” wyprodukowany został w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Koproducentami filmu są FDR Studio i Głośno.
„Chodźmy w noc” zrealizowane zostało w ramach wspieranego przez PISF programu Trzydzieści Minut w koprodukcji z TVN Warner Bros. Discovery i Papaya Films.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.03.2024
Zobacz również
Dokument o Andrzeju Sewerynie otworzy 64. Krakowski Festiwal Filmowy
„Budda. Dzieciak ‘98”: historyczne otwarcie filmu dokumentalnego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll