PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Głośny „Chleb i sól” Damiana Kocura oraz krótkometrażowe obrazy „Victoria” Karoliny Porcari, „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja, „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald, „Uczta konesera” Sławomira Shutego, „Kot” Zofii Kowalewskiej i „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza powalczą o Złote Grona 52. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Dodatkowo w festiwalowej Panoramie widzowie zobaczą sześć kolejnych produkcji Studia Munka SFP.



Istniejący od 1969 roku festiwal w Łagowie to impreza poświęcona filmom krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Położona w malowniczych okolicznościach przyrody impreza stawia sobie za cel dyskusję nad przemianami i kondycją kinematografii Europy Środkowo-Wschodniej oraz problemami dominującymi w prezentowanych filmach. Trzon Lubuskiego Lata Filmowego stanowią konkursy pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentów i krótkich metraży.

W tym roku o Złote Grono w Konkursie Filmów Fabularnych ubiegać się będzie zrealizowany w Studio Munka SFP głośny obraz Damiana Kocura „Chleb i sól”. Obsypana nagrodami w Polsce i na świecie produkcja do Łagowa przyjedzie w glorii Wielkiego Jantara 2023 i nagród aktorskich zdobytych tydzień wcześniej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Będący opowieścią o współczesnej Polsce, zrealizowany z udziałem fenomenalnych naturszczyków film dotyka tematów dorastania, budowania relacji społecznych i wykluczenia. Zrealizowany został w ramach programu Sześćdziesiąt Minut wspieranego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Chleb i sól” powstał w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film oraz firmami Kivi Sp. z o.o, Exa Studio i King House Michał Sadowski. Jego realizację wsparła Gmina Strzelce Opolskie.

Aż pięć tytułów z programu Trzydzieści Minut Studia Munka zaprosili natomiast programerzy do Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych. O Złote Grona rywalizować będzie, nagrodzona w ubiegłym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Victoria” Karoliny Porcari. To opowieść o emancypacji i odkrywaniu własnej seksualności brawurowo zagrana przez Katarzynę Figurę. W Konkursie pokazany będzie także wyróżniony w ubiegłym roku w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja - historia dwójki licealistów za wszelką cenę dążących do internetowej sławy. Za produkcję wykonawczą „Victorii” i „Followers. Odpalaj lajwa” odpowiadała firma Mizar Films. Koproducentem obu tytułów było All for Movies.

Kolejny z konkursowych tytułów to „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald -zwycięzca ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To historia Emila - neurotycznego architekta krajobrazu, który nie potrafi dogadać się z ludźmi. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiada Loco Film Production. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są Samira Studio i Studio Produkcyjne Orka.

O nagrody w Łagowie rywalizować będzie też „Uczta konesera” Sławomira Shutego – opowieść o młodej artystce pogrążonej w kryzysie twórczym, która decyduje się urządzić diaboliczny performance mający zapewnić jej pozycję w artystycznym środowisku. Producentem wykonawczym „Uczty konesera” jest Zenon Production.

Listę konkursowych tytułów zamyka „Kot” Zofii Kowalewskiej – zrealizowana w ramach programu Młoda Animacja hip-hopowa opowieść o szalonych 30 latach z życia dilera Marcina Kota, któremu po piętach depcze inspektor Zygmunt Pies. Film Zofii Strzeleckiej jest laureatem statuetki Jańcio Wodnika za najlepszy film animowany Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni. „Kot” powstał we współpracy ze studiem produkcyjnym How How.

W lubuskim Konkursie Filmów Dokumentalnych o nagrody powalczy natomiast film „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza – ubiegłoroczny laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego. To historia niepełnosprawnej Ewy, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Film łączy w sobie dokumentalną opowieść z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutego przez Ewę opowiadania. Koproducentem filmu jest firma Coloroffon. „Koniki na biegunach” zrealizowane zostały w ramach programu Pierwszy Dokument. Za produkcję wykonawczą odpowiadało Domino Film. Koproducentem filmu jest Coloroffon.

Kolejne sześć krótkometrażowych produkcji Studia Munka zostanie zaprezentowanych w Łagowie w sekcji Panorama. Jej widzowie będą mogli zobaczyć dwie fabuły z programu Trzydzieści Minut - będącą opowieścią o marzeniach i zapisem braterskiej podróży przez Polskę „Przepustkę” Karoliny Węglorz-Zimy (kopr. Story Vehicle, Open Media, Coloroffon, Halo Productions) oraz opowiadający o trudnych relacjach byłej pary obraz „Po niedzieli” Sebastiana Drożaka (kopr. Rozbrat Films, Lighthouse, Halo Productions, Fastmedia, Coloroffon).

W Panoramie znalazły się również cztery tytuły z programu Pierwszy Dokument. Pierwszy z nich to zrealizowany w gruzińskich górach Kazbegi „Sen wujka Vakho” Joanny Rój (prod. wyk. Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój) – historia mężczyzny, który pół wieku temu wybrał pustelnicze życie w opuszczonej wsi jako formę pokuty za tragiczne wydarzenia sprzed lat.

Akcja kolejnego z filmów, niedawnego zwycięzcy Festiwalu Docaviv w Tel Awiwie - „Moody” (kopr. FDR Studio, Głośno) w reżyserii Karoliny Karwan i Tomasza Rattera – rozgrywa się natomiast na jednej z niewielkich indonezyjskich wysp, którą zamieszkują starzejąca się matka i jej zafascynowany tańcem dorosły syna. To opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

Z kolei Kamil Bembnista w swoim „Tempo Home” (prod. wyk. No Drama Production, kopr. Coloroffon, Halo Productions) zabiera widzów do tymczasowego obozu dla uchodźców na terenie dawnego lotniska Berlin-Tempelhof, by przybliżyć losy trójki jego mieszkańców.

Natomiast Maciej Miller w „Opowiedz mi o mnie” (prod. wyk. Maj Film Produkcja Filmowa, kopr. Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie) wyrusza ze swoją bohaterką w podróż, by odnaleźć jej biologiczną matkę, która przed laty porzuciła w szpitalu dopiero co narodzoną córkę.

Skierowane do młodych twórców programy Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja realizowane są w Studiu Munka ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu PISF. Stałymi partnerami programu Trzydzieści Minut są CANAL+ Polska i TVN.

52. edycja Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie potrwa od 25 czerwca do 2 lipca. Laureatów festiwalu poznamy 1 lipca wieczorem podczas uroczystej gali w łagowskim Amfiteatrze.





LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.06.2023
Zobacz również
16. MFFA Animator - znamy zwycięzców
"Pieśni ziemi" na jesieni w kinach w całej Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll