PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Seanse ważnych społecznie filmów, pokazy przedpremierowe, dyskusje z publicznością, wyjątkowi goście i warsztaty dla młodzieży szkolnej – już za tydzień rusza szósta edycja Dni Krytyki Filmowej.
Celem przeglądu jest prezentacja dla szerokiej publiczności wybitnych współczesnych filmów w formule omówień i dyskusji prowadzonych przez najważniejszych krytyków i dziennikarzy filmowych. Przegląd odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2023 w Gdyńskim Centrum Filmowym a jego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator m.in. Sopot Film Festivalu i Kina Letniego w Orłowie.

Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji nie tylko na temat sztuki filmowej, ale też świata przedstawionego w filmie. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami. W przeglądzie znalazły się jak co roku wybitne tytuły kina autorskiego, które zostały nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Europejskie Nagrody Filmowe czy sięgnęły po Oskary.

„Szósta edycja przeglądu to sześć filmów pełnometrażowych i sześć dyskusji po seansach ze znawcami kina – krytykami i dziennikarzami. Gośćmi przeglądu będą: filmoznawczyni związana z Uniwersytetem Łódzkim Diana Dąbrowska, dziennikarka i realizatorka telewizyjna Magdalena Felis, krytyk filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci") Łukasz Maciejewski oraz krytyk filmowy i prezenter telewizyjny, m.in. gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale Kino+ Błażej Hrapkowicz. Spotkania z nimi będą miały formułę otwartej rozmowy, tak aby publiczność mogła wymienić swoje poglądy. Dość powszechna jest opinia, że to co podoba się krytykom nie spotyka się z uznaniem publiczności. Zestawienie tych dwóch punktów widzenia jest początkiem do świetnych debat i prowadzenia konstruktywnej krytyki filmowej, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach.” – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektorka Programowa Stowarzyszenia i pomysłodawczyni przeglądu.

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną takie  jak: „Blisko”, nominowany do Oscara i nagrodzony Grand Prix w Cannes film Lukasa Dhonta, będący sensualną i czułą opowieścią o przyjaźni dwóch 13-latków i historia z nurtu coming-of-age; „W trójkącie” Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jeden z najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, będący bezlitosną satyrą podzielonego finansowo i klasowo społeczeństwa oraz kapitalną metaforą naszych czasów czy „Afersun”, debiut szkockiej reżyserki Charlotte Wells, który prezentowany był w Cannes sekcji Semaine de la Critique. Historia relacji córki i ojca podczas wakacyjnego urlopu jest emocjonalną autobiografią reżyserki i filmem, który pozostaje na długo po projekcji, nie tylko dzięki zachwycającym rolom Paula Mescala (nominowany za nią do Oscara) i Frankie Corio (debiut na dużym ekranie).

W programie tegorocznego przeglądu nie mogło zabraknąć opartego na faktach thrillera w duchu filmów Davida Finchera, bezkompromisowego obrazu współczesnego Iranu „Holy Spider” w reż. Aliego Abbasiego, który obnaża przemoc opresyjnego i patriarchalnego systemu oraz doskonale tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków czy „W gorsecie”, reż. Marie Kreutzer, błyskotliwej i obdartej z laurkowego pudru historii cesarzowej Sisi, ponadczasowej i uniwersalnej opowieści o wolności. Nagrodzona w Cannes wspaniała Vicky Krieps wcieliła się rolę Sisi – skandalistki, rewolucjonistki i najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki.

Tradycją Dni Krytyki Filmowej są pokazy przedpremierowe. W tym roku będzie to głośny tytuł „Chłopiec z niebios” Tarika Saleha, mistrzowsko nawiązujący do wybitnych literackich klasyków gatunku thriller został za swoją fabułę uhonorowany w Cannes nagrodą za najlepszy scenariusz. Reżyser osadził akcję filmu w świecie, którego nikt wcześniej nie odważył się pokazać na ekranie - Bractwa Muzułmańskiego — jednej z najpotężniejszych organizacji islamu.

Dla młodzieży szkolnej zaplanowano warsztaty krytyki filmowej, podczas których młodzież obejrzy i skonfrontuje własne spojrzenie na filmy z filmoznawczyniami Dianą Dąbrowską oraz Martą Maciejewską.
Wszystkie wydarzenia Dni Krytyki odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Bilety filmy i dyskusje w cenie biletów kinowych GCF (19,00 zł – 22,00 zł) dostępne w sprzedaży on-line na stronie www.gcf.org.pl, www.dnikrytyki.pl oraz w kasach kina. Warsztaty dla szkół są bezpłatne jednak obowiązują wcześniejsze zapisy.

Organizatorem i pomysłodawcą przeglądu Dni Krytyki Filmowej jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa (Kino Letnie w Orłowie, Sopot Film Festival). Przegląd współfinansowany jest ze środków Miasta Gdyni. Partnerem przeglądu jest Gdyńskie Centrum Filmowe.


Program przeglądu:

24 kwietnia                   
17:00    Blisko, reż. Lukas Dhont, Belgia, Holandia, Francja, 2022, 105 min.   
18:45    dyskusja: Łukasz Maciejewski, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman   
19:45    W trójkącie, Ruben Östlund, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, 2022, 150 min.
22:15    dyskusja: Łukasz Maciejewski, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman   
                   
25 kwietnia                   
14:00    Warsztaty Krytyki Filmowej dla szkół           
17:00    Aftersun, reż. Charlotte Wells, USA, Wlk. Brytania, 2022, 98 min.   
18:40    dyskusja: Diana Dąbrowska, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman   
19:45    Holy Spider, reż. Ali Abbasi, Dania, Szwecja, Francja, Niemcy, Włochy, Jordania, 2022, 116 min.
21:40    dyskusja: Diana Dąbrowska, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman   
                   
26 kwietnia                   
09:30    Warsztaty Krytyki Filmowej dla szkół           
17:00    W gorsecie, reż. Marie Kreutzer, Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg, 2022, 113 min.
18:50    dyskusja: Magdalena Felis, Diana Dąbrowska, Anna Kądziela-Grubman   
19:45    Chłopiec z niebios, reż. Tarik Saleh, Szwecja, Finlandia, Dania, Francja, 2022, 120 min.
21:45    dyskusja: Magdalena Felis, Diana Dąbrowska, Anna Kądziela-Grubman   

Więcej informacji na www.dnikrytyki.pl
oraz: https://www.facebook.com/dnikrytyki


WRÓB
Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2023
Zobacz również
Gdański Fundusz Filmowy 2023 – rusza nabór wniosków!
Odważne kobiety filmu będą doceniane na Mastercard OFF CAMERA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll