PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.08.2022
Solanin Film Festiwal to impreza, która nieustanne się rozwija, a jej obecność jest wyraźna na krajowej mapie festiwalowej. Hasło Solanina brzmi OFF TO MOC, a słone serce stanowi konkurs kina offowego. Tego roku do organizatorów nadesłano 296 filmów, z których wybrali 29 obrazów. Rywalizacja odbywała się w ramach czterech kategorii: Konkurs Animacji, Konkurs Kina Niezależnego oraz Konkurs Offowy z podziałem na dokument i fabułę.

Tegoroczne jury obradowało w składzie: aktorki Karolina Bruchnicka i Michalina Łabacz, muzyk Mikołaj Trzaska, reżyser Łukasz Ronduda i krytyk filmowy Kuba Armata. Ich decyzją Grand Prix 14. Solanin Film Festiwal otrzymał film „Dygot" w reżyserii Joanny Różniak. „Za pokazanie, że czułość niesie nadzieję na lepszy świat" - w ten sposób jurorzy uargumentowali swój wybór zwycięskiego filmu. Nagroda dla najlepszego filmu offowego w kategorii fabuła powędrowała do Macieja Jankowskiego i jego dzieła „Warzywa i owoce", który kolorowo i cieple zmierzył się z trudnym tematem relacji rodzicielskich. Natomiast za najlepszy offowy dokument uznano produkcję Jakuba Ciosińskiego zatytułowaną „Ten obrazek jest bardzo ładny", będącą zdaniem jury wspaniałą opowieścią o trudach miłości. Ponadto twórca wykazał się emocjami, odwagą i czułością w stosunku do bohaterów. Wśród autorów animacji ze statuetki cieszyć może się Piotr Tokarz, którego obraz „Śniło mi się" uhonorowany został za formalną różnorodność i poczucie humoru. W Konkursie Kina Niezależnego laur przypadł Marii Mordarskiej-reżyserce filmu „Ukołysaj", będącego zdaniem jury bardzo kobiecą, magiczną przypowieść o odkrywaniu siebie.

 

Jury poza Grand Prix i nagrodami w poszczególnych kategoriach przyznało także wyróżnienia. Wśród offowych fabuł trafiło ono do filmu „Stancja" Adriana Apanela, który podszedł do gatunku z brawurą, energią i świeżością. Za ciekawy pomysł narracyjny i umiejętne pokazanie wszystkich psychicznych stanów związanych z pandemią wyróżniono dokument Aleksandry Folczak pod tytułem „Poczekalnia". Wyróżnioną animacją został film „C'est la vie" stworzony przez Jacka Olejnika, Rafała Sankiewicza, Wojciecha Sankiewicza i Bartosza Terlickiego, którzy tworzą grupę filmową KaPoK. Jury stwierdziło, że w tym przypadku zetknęli się z kreatywnością, inwencją i pomysłowością w mierzeniu się z najważniejszymi tematami we współczesnej formie. W Konkursie Kina Niezależnego za dojrzałość, własny język i odwagę twórczą wyróżniona została „Dziura" Piotra Kaźmierczaka.

 

Na Solaninie wręczono także nominacje do Nagrody im. Jana Machulskiego. W kategorii najlepsza reżyseria nominację otrzymał Piotr Trojan za film „Synthol", za scenariusz doceniono Katarzynę Sikorską i jej dzieło „Rozwiązanie/Delivery", za zdjęcia Maxa Bugajka i „Skowyt", za montaż Izabelę Pająk i film „Stancja" reż. Adrian Apanel. Najlepszą aktorką została Joanna Gonschorek z filmu „Warzywa i owoce" reż. Maciej Jankowski, a aktorem Mateusz Czwartosz, który wystąpił w „Dygocie" Joanny Różniak i „Stagnancie" Konrada Kultysa. Wyróżnionym dokumentem został „Ten obrazek jest bardzo ładny" Jakuba Ciosińskiego, a animacją „Śniło mi się" w reżyserii Piotra Tokarza.


14. SOLANIN FILM FESTIWAL odbywał się w dniach 24-28 sierpnia w Nowej Soli.

MR
Solanin
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2022
Zobacz również
Premiera książki Macieja Cuske "Wieloryb z Lorino – zapiski z końca świata"
Przegląd Wojciecha Hasa. O czym dziś mówi nam "Jak być kochaną"?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll