PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
25 dofinansowanych projektów filmowych, w tym filmy Piotra Domalewskiego, Jerzego Skolimowskiego i Małgorzaty Imielskiej. Ponad 3,5 mln złotych ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego przekazanych na wsparcie polskiej produkcji filmowej.
8. 54 nagrody na krajowych i zagranicznych festiwalach dla dofinansowanych filmów. Pięć lat działalności Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego to czas skutecznej promocji regionu, lokalnych filmowców oraz współfinansowania nagradzanych produkcji filmowych cenionych twórców.  

W ramach 8. WAMA Film Festival w Olsztynie 9 października 2021 roku odbył się panel dyskusyjny „Fundusz filmowy jako siła napędowa produkcji filmowej w regionie”. Uczestniczyli w nim Bogumił Osiński, szef Funduszu oraz reżyser i scenarzysta Piotr Domalewski. Marszałek Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin w specjalnie przygotowanym filmie przypomniał okoliczności powstania funduszu oraz wynikające z jego istnienia korzyści płynące dla regionu i rozwoju produkcji filmowej. Dla samorządu fundusz filmowy to nie wydatek, ale inwestycja. Promujemy region, angażujemy lokalnych przedsiębiorców przy produkcjach. Powstała także baza atrakcyjnych lokacji na Warmii i Mazurach, z której mogą korzystać wszyscy producenci i filmowcy. Serdecznie do tego zapraszam – powiedział Gustaw Marek Brzezin.

-
Łukasz Adamski, Bogumił Osiński, fot. Przemysław Skrzydło

Dla Piotra Domalewskiego najcenniejsze w pracy z filmowymi funduszami regionalnymi jest ich nastawienie. Realizując „Jak najdalej stąd” w wielu lokacjach w Olsztynie, w każdej chwili czuliśmy wsparcie i pomoc organizacyjną ze strony Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Nigdy, jako filmowcy, nie czuliśmy się intruzami – podkreślił reżyser.    - Od tegorocznego konkursu projektów szczególną wagę przykładamy do zrównoważonej produkcji filmowej. Nowe kryteria istotne przy ocenie uwzględniają zasady green filmingu. Chcemy być bardziej ekologiczni – zapowiedział Bogumił Osiński.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy uczestniczy także w najnowszej polsko-włoskiej koprodukcji Jerzego Skolimowskiego o roboczym tytule „Baltazar”. Znakomity reżyser realizował zdjęcia na Warmii i Mazurach w okresie letnim. Jak przypomniał w specjalnym liście przesłanym do uczestników panelu "film otrzymuje wsparcie finansowe i opiekę ze strony lokalnych władz - zaś region uzyskuje możliwość zaprezentowania swych walorów, a także wciągnięcia do współpracy miejscowych fachowców i korzystania z ich usług".

Jerzy Skolimowski podzielił się także historią z planu „Baltazara”: „kiedy przygotowywaliśmy na Warmii scenę meczu piłki nożnej okazało się że na wybranym do zdjęć boisku w Jedwabnie grywał do niedawna miejscowy klub „Zryw”, który był zmuszony do zawieszenia działalności. Dla potrzeb filmu reaktywowano istnienie klubu, film zaopatrzył zawodników w nowe kostiumy, panowie - niektórzy już z brzuszkami - potrenowali, po czym zagrali dla nas wielogodzinny mecz. W przyszłości mają zamiar regularnie spotykać się na boisku.” Jak zakończył Jerzy Skolimowski: „może więc ten optymistyczny akcent zachęci wszystkich zainteresowanych  by jak najwięcej regionów znalazło się na ekranach, a Warmińsko-Mazurskiemu Funduszowi Filmowemu  z okazji jubileuszu życzę, by  nie zniżał lotu i wysoko szybował pośród tych, którzy tak skutecznie wspierają polskie kino.”


Piotr Domalewski, fot. Przemysław Skrzydło
     
Stworzony w 2017 roku decyzją marszałka Gustawa Marka Brzezina Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym spośród jedenastu działających w Polsce regionalnych funduszy filmowych. W pięcioletniej historii Funduszu jego ekspertami byli doświadczeni i cenieni twórcy m.in. Wojciech Marczewski, Ewa Braun, Joanna Kos-Krauze, Jerzy Stuhr, Magdalena Łazarkiewicz czy producent Andrzej Serdiukow.  Filmy dofinansowane przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zdobyły 54 nagrody  i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych festiwalach. Największą sławę i rozgłos spośród wspartych produkcji przyniósł pełnometrażowy debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha Noc” ze Studia Munka SFP, który triumfował na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyprodukowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich film zdobył także dziesięć Orłów – Nagród Polskiej Akademii Filmowej.  Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zaangażował się także w produkcję m.in. drugiego filmu Piotra Domalewskiego "Jak najdalej stąd" z brawurową i nagradzaną kreacją Zofii Stafiej, poruszającego pełnometrażowego debiutu reżyserskiego cenionej dokumentalistki Małgorzaty Imielskiej "Wszystko dla mojej matki" z Zofią Domalik, filmu dokumentalnego dla HBO Europe o olsztyniance Joannie Jędrzejczyk „Niezwyciężona” w reżyserii Toma Kolińskiego, czy fabuły dla młodego widza "Tarapaty 2" w reżyserii Marty Karwowskiej. W trakcie swojej działalności Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy dofinansował osiem filmów fabularnych, 14 dokumentalnych i trzy animowane.  

  8. WAMA Film Festival odbył się w dniach 5-9 października 2021 w Olsztynie, a projekcje miały miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).


WRÓB
Kosmpolis
Ostatnia aktualizacja:  10.10.2021
Zobacz również
17. Święto Niemego Kina: „Voyages”
Andrzej Cichocki i Daria Kasperek nagrodzeni w Rumunii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll