PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.09.2021
Projekcja w postindustrialnej przestrzeni Łodzi, premiery, warsztaty i analizy, goście oraz pierwszej klasy Masterclass krytyczno-filmowy z Odiem Hendersonem. Takie atrakcje czekają podczas 12. Festiwalu Kamera Akcja – od 30 września do 3 października w Łodzi. Natomiast przez osiem dni (30.09-07.10)  na platformie Think Film.
Odkryj Łódź filmową podczas FKA

1 października będziecie mogli odkryć najbardziej filmowe miasto w Polsce: o godz. 10:00 odbędzie się spacer współorganizowany przez Łódź Film Commission, podczas którego wejdziecie do nieosiągalnych na co dzień lokacji znanych filmów i seriali, o 12:30 dr Kamil Jędrasiak (Uniwersytet Łódzki) przybliży podczas wykładu historię filmów interaktywnych. Będziecie mogli doświadczyć także współczesnych produkcji z pogranicza kina i gier wideo (12:30, biblioteka TUVIM), zwiedzić nową wystawę Łódź Filmowa w Muzeum Kinematografii w ramach kuratorskiego oprowadzenia (16:00), a także obejrzeć przedpremierowo "Moje wspaniałe życie" i spotkać się z reżyserem oraz producentką – Łukaszem i Natalią Grzegorzkami (Szkoła Filmowa w Łodzi, 19:00). Jeśli marzycie natomiast o odkryciu kulis realizacji dźwięku, mamy dla was coś specjalnego – warsztaty w słynnym pałacu dźwięku przy Łąkowej 29. O sound designie w filmie i serialu opowie  Michał Kosterkiewicz, odpowiedzialnym za zgranie dźwięku m.in do „Jesteś Bogiem” czy „Chce się żyć” (13:30, Toya Studios, obowiązują zapisy). O pracy w archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych, bogactwie filmów zdigitalizowanych i potencjale ich wykorzystania w ramach techniki Found footage zaproszeni goście opowiedzą w ramach Webinarium WFO  (20:00, online – Think Film). Dodatkowo czekają na was przedpremierowy pokaz „Pleasure”, hitu tegorocznego Sundance (godz. 19:30) i nowego filmu Thomasa Vinterberga, który podbił serca krytyków –  „Na rauszu” (godz. 20:00). Projekcje odbędą się w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie po raz kolejny znajdzie się centrum festiwalowe Kamery Akcji.

„Uszanowanko”, Złota Palma i inne gorące dyskusje

2 października minie pod znakiem niepowtarzalnego spotkania o szacunku na planie filmowym z Ewą Puszczyńską (producentką „Idy”), Piotrem Trojanem (aktorem w „25 latach niewinności…”), Ewą Brodzką (reżyserką castingu i obsady) oraz Martą Łachacz (koordynatorką intymności).Dyskusję „Uszanowanko…” poprowadzi Kaja Klimek, a jej transmisja dostępna będzie również dla posiadaczy karnetów na platformie Think Film.

Nie mogą was ominąć także wydarzenia w ramach projektu Akcja Edukacja: Analiza filmów animowanych z Ewą Ciszewską (9:45-11:30, obowiązują zapisy), pokaz "Sweat" oraz rozmowa z producentem Mariuszem Włodarskim i psychoanalitykiem Rafałem Pniewskim (12:00, transmisja na profilu Facebookowym festiwalu), produkcyjne case study z Ewą Puszczyńską po projekcji „Aidy” (20:30, transmisja FB), a także spotkanie z Marią Ornaf o Łodzi w filmach (18:30, online – Think Film). Sobota to także wiele gorących propozycji filmowych. W ramach sekcji „Krytyczne premiery” na widzów czekają pokazy nagrodzonego Złotą Palmą „Titane” w reżyserii Julii Ducournau, przedpremierowe seanse docenionych na festiwalu Cannes produkcji „Vortex” w reżyserii Gaspara Noé, „„Gagarine” w reżyserii Fanny Liatard i Jeremiego Trouilh, czy „Złych baśni” – zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz podczas Berlinale. Zainaugorowana zostanie także sekcja „Pejzaże współczesnej Ameryki” zaprogramowana przez Koło Naukowe Filmoznawców UŁ oraz „Klasyka krytyka”, w ramach której zostanie zaprezentowane musicalowe must see w reżyserii Jacquesa Demy tj. „Panienki z Rochefort”.

Biopic w natarciu, polskie premiery i kulisy powstania Netflixa

3 października to kolejne doświadczenia  warsztatowe – Artur Wyrzykowski w ramach projektu Akcja Edukacja poprowadzi Analizę scenariuszową nagrodzonego w Cannes filmu „Titane” (9:45-11:30, obowiązują zapisy), a Milenia Fiedler zdradzi szczegóły montażu filmowego na podstawie „Magic Mountains” (18:00-19:00). Wśród niedzielnych propozycji, których nie można przegapić jest także przedpremierowa projekcja filmu „Ucieczka na Srebrny Glob”  spotkanie z Kubą Mikurdą i Darią Maśloną o twórczości Andrzeja Żuławskiego i owianym tajemnicą filmie kultowego reżysera(Szkoła Filmowa, 12:00). Podczas dyskusji Co tu się kręci? Biopic w natarciu! Kaja Krawczyk-Wnuk (scenarzystka "Żeby nie było śladów"), Katarzyna Klimkiewicz (reżyserka „Bo we mnie jest seks”), Katarzyna Borowiecka (dziennikarka filmowa, Radio 357) oraz Jerzy Kapuściński (producent, dyrektor artystyczny Studia Munka) będą rozmawiać z Kają Klimek o trendzie na tworzenie filmów biograficznych (15:00, Szkoła Filmowa w Łodzi,  transmisja Think Film).

W ramach FKA o godz. 18:00 odbędzie się także pokaz specjalny filmu „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” oraz Q&A z twórcami.  Wśród filmowych propozycji znajdą się tego dnia m.in. przedpremierowy pokaz „Wyspy Bergmana” w reżyserii Mii Hansen-Løve (pokaz stacjonarny i online), któremu towarzyszyć będzie inne wydarzenie poświęcone kinu nordyckiemu tj. spotkanie z prof. Tadeuszem Szczepańskim, który opowie o swojej najnowszej książce poświęconej tej kinematografii. W programie także pokazy najbardziej wyczekiwanych produkcji. W ramach sekcji „Krytyczne premiery” widzowie zobaczą m.in. najnowszy film Céline Sciammy „Mała mama” (pokaz stacjonarny), a polską premierę będzie mieć „Netflix vs. The World” (pokaz stacjonarny i online) w reżyserii Shawna Cauthena.

Odie Henderson, Must see kobiet filmu i inne atrakcje online

Od 4 października Organizatorzy zapraszają do kontynuowania przygody z festiwalem, ale już w pełni na platformie Think Film, gdzie na widzów codziennie czekać będą fascynujące warsztaty i rozmowy m.in. top of the top Masterclass z Odiem Hendersonem i Michałem Oleszczykiem o krytyce filmowej (4.10), podczas którego goście odpowiedzą na pytania, jak zmieniła się krytyka filmowa w ostatnich latach, czego powinny unikać osoby chcące zająć się recenzowaniem filmów oraz jakie zmiany mogą czekać krytykę filmową Przegapić nie można także unikalnego wydarzenia Must see. Power speeche kobiet filmu, podczas których zaproszone gościnie m.in. Olga Chajdas („IMAGO”), Agnieszka Elbanowska („Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”) czy Julia Rogowska („Bungalow Sary”) uchylą rąbka tajemnicy nt. filmów, które są w fazie produkcji. To wyjątkowa możliwość, aby zobaczyć niedostępne materiały i dowiedzieć się szczegółów zza kulis produkcji!(5.10). Stałym punktem programu FKA są spotkania z cyklu „Filmoznawca-filmowiec. Tym razem Organizatorzy zapraszają na  spotkanie z Anną Kazejak (6.10), któremu towarzyszyć będą pokazy etiud fabularnych reżyserki oraz filmu pełnometrażowego „Oda do radości”.  Festiwal zwieńczy ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Etiud i Animacji oraz Q&A z twórcami filmów konkursowych (7.10).


Znamy jury konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi

Zakończono nabór do konkursów dla młodych i aspirujących krytyków filmowych. Nadesłanym pracom przyjrzą się wnikliwym okiem znane twarze polskiej krytyki oraz twórcy praktycy. W Jury Krytyków zasiądzie Marzena Bomanowska – kulturoznawczyni, dziennikarka, redaktorka, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, Katarzyna Borowiecka – dziennikarka filmowa związana z Radiem 357 i  Marcin Radomski – krytyk filmowy, publikujący w „Magazynie Filmowym”, „Rzeczypospolitej” czy „Kulturze Liberalnej” oraz autor kanału „KINOrozmowa”, natomiast w Jury Twórców –Monika Głowacka – kierownik Wydziału Łódź Film Commission w EC1 i Kaja Krawczyk-Wnuk – autorka scenariusza do filmu "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.


Ciąg dalszy filmowych wrażeń

12. edycja Festiwalu Kamera Akcja to prawdziwa moc poruszających filmów. 2 października widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszym filmem Gaspara Noégo „Vortex”, najdojrzalszym w całym dorobku reżysera, a przy tym pozostającym w charakterystycznym dla niego realizmie i eksperymentalnej formie. Tego samego dnia odbędzie się także projekcja bośniackiego kandydata do Oscara w 2021 roku oraz nagrodzonego Nagrodą Specjalną podczas festiwalu w Wenecji (2020) filmu „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić. 3 października natomiast to okazja do obejrzenia „Ballady o białej krowie” Behtasha Sanaeehy i  Maryam Moghaddam o determinacji oraz sile bohaterki podejmującej walkę z cynicznym systemem, który niesłusznie skazał na karę śmierci jej męża. Obraz został nagrodzony Nagrodą Publiczności podczas tegorocznego Berlinale.


MR
Kamera Akcja
Ostatnia aktualizacja:  16.09.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Maria Dębska w zwiastunie filmu „Bo we mnie jest seks”
Po co nam II RP? Cykl debat Filmoteki Narodowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll