PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3 czerwca w Kinie „Wawrzyn” w Mogilnie rozpocznie się 5. Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych „Pyszadło 2021”. Impreza ma charakter konkursu najlepszych polskich filmów satyrycznych, surrealistycznych i drama/comedy.

W ciągu czterech dni widzowie obejrzą około 30 filmów polskich i zagranicznych, w tym m.in. nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy film międzynarodowy „Na rauszu” Thomasa Vinterberga z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Swoje filmy zaprezentują również młodzi twórcy ze Studia Munka oraz studenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Sporą reprezentację na Festiwalu będzie miało również polskie kino niezależne z Mariuszem Pujszo. Markiem Grabie i Piotrem Matwiejczykiem na czele. 

 


Oprócz pokazów i spotkań z twórcami obędzie się również szereg imprez towarzyszących, m.in. 4 Forum Animatorów Kultury Filmowej, w którym udział weźmie filmoznawca dr hab. Marcin Adamczak (Temat „Sytuacja festiwali filmowych w postpandemicznym krajobrazie”),  wystawa rysunków satyrycznych Marka Raczkowskiego z Kwartalnika Przekrój, koncert zatytuowany  „Republika” Tymona Tymańskiego z zespołem oraz Kino Plenerowe.


Nagrodę Honorową Festiwalu odbierze aktor – Andrzej Grabowski. Wcześniej otrzymali ją już: Stanisław Tym (2016), Jerzy Gruza (2017), Marek Koterski (2018) i Jacek Fedorowicz(2019).

 

Festiwal za cel stawia odrodzenie polskiej satyry filmowej, która od wielu lat znajduje się w głębokim kryzysie, a te nieliczne przykłady, jak twórczość Marka Koterskiego, tylko potwierdzają tę regułę. W Polsce brakuje satyry filmowej, stymulatora intelektualnych treści do dyskursu z publicznością i establishmentem na współczesne tematy. Reżyserzy młodszego pokolenia uciekają od rzeczywistości w modny dziś surrealizm, a ich starsi koledzy ulegają pokusie konformizmu i układania się z władzą. I jedni i drudzy tworzą filmy w oderwaniu od codzienności, która zawsze była podstawą klasycznej satyry. Bardzo nad tym ubolewamy i czas już zmienić te trendy – zapowiadają organizatorzy Festiwalu.


Festiwal potrwa do niedzieli 6 maja. Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.

MR
Pyszadło
Ostatnia aktualizacja:  2.06.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
ANIMATOR 2021 - pierwsze zapowiedzi programowe
Ogłoszono selekcję Nowe Horyzonty Goes to Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll