PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dr Helena Pyz, która od ponad trzech dekad zajmuje się chorymi na trąd w ośrodku rehabilitacji Jeevodaya w Indiach, jest bohaterką dokumentu Pawła Wysoczańskiego „Jutro czeka nas długi dzień”.
fot. Rafał Nowak/SFP

W Jeevodaya mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą. Długotrwała obserwacja dokumentalna pozwala zrozumieć, na czym polegała wyjątkowa rola misjonarki i lekarki. W otoczeniu ludzi lekkomyślnych doktor Helena wydaje się być jedyną osobą, która dostrzega sens działalności ośrodka oraz jego bezinteresowny charakter.

- Dokument Wysoczańskiego ma w sobie coś mistycznego, a zarazem synkretycznego – pisze Michał Piepiórka w recenzji na Bliżej Ekranu. - Dotyka bowiem tajemnic różnych wyznań i poszukuje w nich tego, co najistotniejsze, czyli istoty dobra. Udało mu się to osiągnąć zwykłymi, dokumentalnymi metodami długiej, cierpliwej obserwacji – w filmie nie ma żadnej filozoficznej pretensji, a tym bardziej niepotrzebnej dewocji. Jest za to wyjątkowa bohaterka i jej niesamowite życie.


Dr Helena Pyz opowiadała o pierwszym spotkaniu z reżyserem i o pracy ekipy: - Wzruszył mnie swoją przemową, więc zgodziłam się. Choć nie widziałam, co z tego będzie. Bałam się. Człowiek nie lubi się tak ujawniać. Ja i tak jestem publiczną osobą od bardzo dawna. Ludzie chcą wiedzieć o tym miejscu, więc nie raz udzielałam wywiadów. Ale udzielanie swojej twarzy w tylu rozmaitych sytuacjach nie jest łatwe. A ekipa filmowa bardzo kochana, fantastyczni ludzie, ale takie chodzenie za mną bez przerwy było dosyć trudne. Napracowali się w upałach. Jednak te 30 stopni w Polsce to jest nic w porównaniu do temperatur, jakie tam czasami panują, przekraczających 40 stopni.

- Naszym tłumaczem na planie – dodawał reżyser. -  bo przecież nie mówimy w hindi, był wychowanek pani Heleny – Manoj Bastia który skończył studia w Polsce, zresztą nie tylko on spośród wychowanków Jeevodaya. Był nieoceniony – tłumaczył wszystko symultanicznie, potem jeszcze wieczorem materiał. Dzięki niemu, w zasadzie wiedzieliśmy co się dzieje przed kamerą.

Zdjęcia do filmu zrealizował Bartosz Bieniek. Muzykę do filmu wykonał Michał Lorenc.

Paweł Wysoczański - reżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach. Autor filmów „Punkt widzenia”, „W drodze”, „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, „Jurek” . Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą. Od roku 2011 jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Specjalny pokaz filmu "Jutro czeka nas długi dzień" odbył się 12 czerwca 2019 w kinie Kultura w Warszawie.
gw/AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2019
Zobacz również
fot. Rafał Nowak/SFP
38. Młodzi i Film: Psychodrama, czyli „Zgniłe uszy”
Rusza nabór na trzecią edycję Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora AV
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll