PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najważniejsza nagroda festiwalu „Lato z Muzami” trafi w tym roku do Jana Jakuba Kolskiego. Tym samym reżyser dołączy do grona osób uhonorowanych za całokształt osiągnięć artystycznych. A są wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Marek Koterski i Wojtek Smarzowski. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa przyznaje nagrodę specjalną od swojej piątej edycji, czyli od 2001 roku.

13 lipca o godz. 14:30 w kinie Orzeł widzowie festiwalu zobaczą najnowszy film Kolskiego "Ułaskawienie", a po seansie będą mogli osobiście zadać mu kilka pytań. Tematów do rozmowy nie zabraknie, bo jego dokonania są tak interesujące, jak i szerokie. Jest reżyserem kina autorskiego, scenarzystą, operatorem filmowym, pisarzem i nauczycielem akademickim. W swojej karierze zrealizował zaś filmy krótkometrażowe, dokumentalne, pełnometrażowe fabuły i teatry telewizji.

Znany jest z charakterystycznego stylu, nazywanego jako kino polskiej prowincji. Jest to tym bardziej ciekawe, że urodził się i przez długi czas mieszkał we… Wrocławiu. Skąd więc ta miłość do „małych ojczyzn”? W czwartej klasie podstawówki zamieszkał na kilka lat z dziadkiem we wsi Popielawa, która – jak się potem okazało – odegrała kluczową rolę w jego dalszym życiu. Wszystko tam dla mnie było i nowe, i czarowne. Dziadek był rymarzem, odwiedzali go różni ludzie. Wysłuchiwałem ich opowieści. W tej edukacji dziecięcej tkwią źródła mojej tajemnicy, zainteresowań – mówił w jednym z wywiadów.

Jan Jakub Kolski ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi w 1985 roku. Wcześniej kilkukrotnie nie dostał się na studia reżyserskie. Los bywa przewrotny, bo dziś nie tylko jest najbardziej znany z reżyserii, ale i ją wykłada studentom łódzkiej „filmówki”. Jego pierwszym debiutem fabularnym był zrealizowany w 1990 roku „Pogrzeb kartofla”. Chwilę potem nakręcił telewizyjne „Pograbek” i „Magneto”, aby w 1993 roku wywalczyć „Jańcio Wodnikiem” Nagrodę Specjalną na festiwalu w Gdyni.

Kolejne filmy w dorobku reżysera to „Cudowne miejsce”, „Szabla od komendanta” i „Grający z talerza”. Kolejny sukces to zaś Paszport „Polityki” w 1995 roku za oryginalność i ponowne odkrycie polskiej prowincji. Jednym z najważniejszych filmów Kolskiego była niezwykle osobista „Historia kina w Popielawach” z 1998 roku. Twórca sięgnął do historii swojej rodziny, związanej od pokoleń z kinem. W 1907 roku prababka Jana Jakuba Kolskiego założyła jedno z pierwszych kin w Łodzi, jego dziadek był producentem filmowym i dystrybutorem filmów amerykańskich, ojciec i starsza siostra montażystami.

Reżyser – choć lubił opowiadać o małych ojczyznach – nie ograniczył się jedynie do takiego świata. W 2000 roku powstał dobrze przyjęty film „Daleko od okna” na podstawie prozy Hanny Krall, a trzy lata później odważna ekranizacja „Pornografii” według Witolda Gombrowicza. Kolejne filmy w dorobku Jana Jakuba Kolskiego to: „Jasminum”, „Afonia i pszczoły”, „Wenecja”, „Zabić Bobra”, „Serce Serduszko”, „Las 4 rano” i najnowsze "Ułaskawienie".

Przypomnijmy, że to właśnie "Ułaskawienie" trafi pod strzechy Nowogardzkiego Domu Kultury, gdzie w dniach 8-14 lipca odbędzie się już po raz 23. święto muz, patronek sztuki. Przez tydzień festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w kilkudziesięciu pokazach filmowych oraz spotkać twórców polskiego kina. Wśród gości będą m.in. Gabriela Muskała, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Imielska, Karolina Bruchnicka i Mikołaj Trzaska. Festiwal „Lato z Muzami” to nie tylko filmy, ale i koncerty, występy artystyczne i wystawy. Organizatorami wydarzenia są Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury.

Więcej na: www.festiwal.ndk.pl 

MR
Lato z Muzami
Ostatnia aktualizacja:  10.06.2019
Zobacz również
fot. Gustaw Dudka
Dystopijny świat w "Easternie" Piotra Adamskiego
Zwycięzcy 8. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll