PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas 38. Festiwalu Młodzi i Film odbędzie się Retrospektywa zmarłego w 2018 roku wybitnego reżysera Piotra Szulkina.
Wśród filmów Piotra Szulkina pokazany zostanie między innymi jego pełnometrażowy debiut fabularny z 1979 roku - "Golem". Film w 1980 roku otrzymał podczas Festiwalu w Koszalinie Nagrodę Dziennikarzy. Ponad to w Retrospektywie znalazły się m.in.: "Wojna światów - następne stulecie" z 1981 roku, która zdobyła liczne nagrody na międzynarodowych Festiwalach, uniwersalna refleksja o człowieku i społeczeństwie "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji", czy inspirowana m.in. „Pięknością dnia” Luisa Buñuela adaptacja powieści Krystyny Kofty - "Femina".

Widzowie Festiwalu będą mogli zobaczyć także brawurowy kolaż socjologicznego eseju, komedii muzycznej i groteski, symboli i narodowych świętości, czyli krótkometrażowych film Szulkina "Mięso" oraz "Ubu Król" - groteskę i surrealistyczną fantazję na temat Polski i mechanizmów władzy, do realizacji której Piotr Szulkin przygotowywał się przez ponad dekadę.

Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2019 roku w Koszalinie. Wstęp na wszystkie otwarte wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.

Piotr Szulkin, fot. Kuba Kiljan/SFP.

Piotr Szulkin (1950 – 2018)
Reżyser, scenarzysta, plastyk, prozaik i wykładowca, artysta odrębny i wszechstronny, obdarzony niezwykłą wrażliwością plastyczną i zmysłem obserwacji. Jedna z największych osobowości polskiego kina. Zawsze kroczył własną ścieżką. Prowokował i nie lubił prostych rozwiązań. Zmuszał do refleksji nad ludzką kondycją, złem i głupotą. Przyglądał się społeczeństwu, jego bezwolności i podatności na manipulację, uzależnieniu od spektaklu i ułudy. Gatunkowy sztafaż wykorzystywał do surowej oceny rzeczywistości. Był mistrzem absurdu i groteski.

Piotr Szulkin był absolwentem warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1975 roku ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Początkowo zajmował się filmami krótkometrażowymi i dokumentami, sporadycznie animacją. Bardzo interesowała go wówczas kultura ludowa. Szybko został dostrzeżony na festiwalach. Już w 1975 za "Dziewcę z ciortem" otrzymał FIPRESCI na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Złotego Dukata na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim. Z kolei "Oczy uroczne" z 1976 roku przyniosły mu nagrody w Sitges i Trieście. W 1977 zadebiutował jako reżyser spektakli Teatru Telewizji – przez lata pracował m.in. nad tekstami Krystyny Kofty, Sławomira Mrożka i Bertolta Brechta.

Jako reżyser kinowy zadebiutował w 1979 roku filmem "Golem", do którego scenariusz napisał razem z Tadeuszem Sobolewskim na podstawie książki Gustava Meyrinka. Dzieło stało się pierwszą częścią głośnej i wielokrotnie nagradzanej w Polsce i na świecie tetralogii science fiction, na którą składają się także: „Wojna światów – następne stulecie” (1981), „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” (1984) oraz „Ga, ga. Chwała bohaterom” (1985). Swój ostatni film, dramat „Ubu Król”, nakręcił w 2003 roku.

Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez lata wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi.

AK
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  12.04.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Rusza 2. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" na Białorusi
Pogrzeb Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll