PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.08.2018
W dniach 6-8 września 2018 roku, odbędzie się 4. edycja Bytom Film Festival.
W sekcji Popularyzatorzy pokazane zostaną dwie fascynujące biografie legend krytyki filmowej. Film "Po prostu życie" jest biografią poświęconą Rogerowi Ebertowi, najsłynniejszemu recenzentowi kina i zdobywcy nagrody Pulitzera. Wstęp do niej poprowadzi Michał Oleszczyk, krytyk i jedyny polski współpracownik Eberta, a także seans "Pół życia w ciemnościach", filmu poświęconego Zygmuntowi Kałużyńskiemu - jednej z najbardziej barwnych i wyrazistych postaci polskiego filmoznawstwa.


Kazimierz Kutz, fot. materiały prasowe Bytom Film Festival

Wielka osobistość polskiego kina, śląski reżyser Kazimierz Kutz, obchodzi w przyszłym roku 90 urodziny. Z tej okazji podczas tegorocznej edycji Bytom Film Festival odbędzie się upamiętniająca jego twórczość #retrospektywa90. Oprócz przeglądu filmów - wśród których nie może zabraknąć akcentu z “tryptyku śląskiego” - odbędą się prelekcje, spotkania z aktorami, a także z samym reżyserem. Poprowadzi je wybitny znawca twórczości Kazimierza Kutza, profesor Andrzej Gwóźdź.

Filmografia Kazimierza Kutza odznacza się realizmem i głębią psychologicznej obserwacji, przez co zawarte w niej portrety jednostek i społeczności fascynują widza, pozostając zarazem bliskie prawdziwemu życiu. Szczególnie wiernie oddany jest obraz Śląska w trylogii, na którą składają się "Sól ziemi czarnej" (1969), "Perła w koronie" (1971) i "Paciorki jednego różańca" (1979). Za jej wiarygodnością stoją osobiste doświadczenia reżysera, wychowanego w robotniczym domu w Szopienicach, oraz efekt długiej pracy, studiów nad materiałami źródłowymi, konsultacjami i odważnymi wyborami scenariuszowymi i castingowymi. Przy całej tej dbałości o realizm, Kutz przyznaje, że "Sól ziemi czarnej miała" “przyczynić się do powstania artystycznej mitologii Śląska”. Tryptyk śląski łączy więc kronikarską wręcz rzetelność w ukazywaniu prawdy, oraz świadomą pracę mitotwórczą.

Choć reżyser pozostaje doskonałym realistą, w jego twórczości znajdują się też dzieła dalekie od konwencji. Już drugi jego film, "Nikt nie woła" (1960), jest efektem poszukiwań nowych sposobów obrazowania, świadectwem kunsztu w wynajdywaniu i stosowaniu rozwiązań awangardowych; doceniony dopiero po czasie, porównywany do dzieł Antonioniego, stanowi fascynujący rozdział w filmografii Kutza. Filmem zupełnie innym, lecz także dalekim od konsekwentnie stosowanej poetyki wyważonego realizmu, jest tchnący absurdalnym humorem i groteską "Upał". Aby przybliżyć widzom także i tę stronę twórczości reżysera, ostatniego dnia festiwalu - 8 września - odbędzie się pokaz "Nikt nie woła".

Kutz jest również cenionym reżyserem teatralnym, nagrodzonym m.in. nagrodą "Gustav" (2012) za szczególne zasługi dla teatru. Jako innowator Teatru Telewizji wykorzystuje warsztat filmowy, przekraczając granice widowiska scenicznego, często przedstawiając historie metatematyczne, traktujące o twórcach i tworzeniu. Takim obrazem są m.in. "Opowieści z Hollywoodu" (1986), które także pojawią się na Bytom Film Festival 7 września.

Dzięki #retrospektywie90 czwarta edycja Bytom Film Festival stanie się okazją do inspirującego spotkania  - za pośrednictwem filmów, ale też we własnej osobie - z postacią niezwykle ważną dla Śląska i jego obecności na kulturalnej mapie współczesnej Polski. Ale nie tylko; Kazimierz Kutz przez dekady należał do ścisłej czołówki reżyserów kształtujących nasze kino i kształtuje je do dziś, jako ostatni żyjący przedstawiciel polskiej szkoły filmowej.

Czwarta edycja Bytom Film Festival obfituje w wyjątkowych gości. Tegoroczny pokaz "Twojego Vincenta" uświetnią jego twórcy - pochodząca z Bytomia malarka i reżyserka Dorota Kobiela oraz Hugh Welchman, zdobywca Oscara (2008) za film "Piotruś i Wilk".

Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vicent", to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, doceniona na licznych festiwalach. Film nominowany był do Złotych Globów, nagrody BAFTA, wygrał Europejską Nagrodę Filmową; otarł się także o Oscara, do którego nominowano go w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany. Ponad 65 000 obrazów użytych do produkcji filmu malowała przez 7 lat setka malarzy z Polski i zagranicy. Część z nich można było podziwiać w Bytomiu w ramach wystawy w Muzeum Górnośląskim. Na tegorocznym Bytom Film Festival można będzie nie tylko go zobaczyć, ale także porozmawiać z reżyserami tego niezwykłego dzieła.

Drugi dzień festiwalu zakończy się wydarzeniem niezwykłym - projekcją "Halki", przedwojennej ekranizacji opery Stanisława Moniuszki, z muzyką na żywo w wykonaniu Kixnare’a. Łączący klasykę kina niemego z nowoczesnym, eksperymentalnym brzmieniem seans odbędzie się w gmachu Opery Śląskiej. 

Na pięknym dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu wyświetlony zostanie "Over theLimit" - doceniony na międzynarodowych festiwalach debiut Marty Prus, stanowi pełen napięcia i intymnej dramaturgii portret gimnastyczki Margarity Mamun.

Nowość stanowią także filmy wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym, w znanych z poprzednich edycji kategoriach: film fabularny, dokument oraz eksperyment/animacja. W jury filmowym zasiądzie m.in. Dorota Kobiela.

Festiwalowi towarzyszyć będą także, jak co roku, warsztaty i wykłady. W tym roku są wśród nich zajęcia "Język kina dokumentalnego", które poprowadzi Michał Oleszczyk, a także wykład "Nowe Media w krytyce filmowej" wygłoszony przez Miłosza Stelmacha - redaktora naczelnego czasopisma "Ekrany", wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny; obowiązuje jednak rezerwacja miejsc. Liczba jest ograniczona. 

MP
Bytom Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2018
Zobacz również
fot. Bytom Film Festival
Mistrzowie, którzy odeszli - Michael Ballhaus
Poznaj gości Warsaw Kids Film Forum
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll