PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W ubiegłym roku "Rosja w dokumencie" po raz pierwszy zyskała miano sekcji konkursowej. Rosyjska dokumentalistyka z roku na rok ma się coraz lepiej, dokumenty reprezentują ogromną wartość artystyczną, a co ważniejsze, przedstawiają nam, widzom, rzeczywistość Rosjan i współczesnej Rosji. 11. Sputnik w tym roku ponownie zaprasza na Konkurs Filmów Dokumentalnych.
"Rosję w dokumencie" w tym roku zdecydowanie zdominowały kobiety-reżyserki. "Bliscy" to jedyny tytuł w konkursie wyreżyserowany przez mężczyznę – znanego dobrze festiwalowym widzom Witalija Manskiego. Obraz "Natalia Gorbaniewska: «Nie Jestem Bohaterką»" został stworzy przez małżeństwo Kiriłła i Ksenię Sacharnowych. Pozostałe osiem filmów to znakomita praca kobiet-dokumentalistek:

•    "Jezioro Wostok. W górach szaleństwa”, reż. Jekaterina Jeremienko;
•    "Ostatni mężczyzna", reż. Jelena Demidowa;
•    "Ostatni walc", reż. Julia Bobkowa;
•    "Pawlenski. Nagie życie", reż. Daria Chrenowa;
•    "Przekonania", reż. Tatiana Czystowa;
•    "Tatiana i jej dzieci", reż. Jelena Łaskari;
•    "Zbieracze morskiej trawy", reż. Maria Muraszowa;
•    "Zbyt wolny człowiek", reż. Wiera Kriczewskaja.

W Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych zasiądzie natomiast trzech wybitnych mężczyzn, którzy wyznaczają kierunek i nadają najwyższą jakość polskiemu kinu dokumentalnemu.


Wśród nich Paweł Łoziński - reżyser, scenarzysta, operator i producent filmów dokumentalnych. Tutor międzynarodowych warsztatów filmu dokumentalnego "Świat od świtu do zmierzchu" oraz warsztatów rozwoju projektu Doc Lab Poland. Wraz z ojcem – Marcelem Łozińskim – zrealizował niezwykły projekt dokumentalny "Ojciec i syn”, który zdobył nagrody na licznych festiwalach w kraju, a także  poza granicami, m.in. w Moskwie, Mińsku i Teheranie. Najnowszy obraz Łozińskiego, "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham", wpisuje się w nurt filmoterapii, która daje odbiorcom możliwość niełatwej podróży w głąb siebie i refleksji nad swoimi relacjami z otoczeniem.

Grono Jury zasili także Wojciech Staroń – uznany operator filmowy, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf. Jako operator pracuje z wybitnymi reżyserami m.in. Krzysztofem Krauze i Joanną Kos-Krauze, Diego Lermanem, Paulą Markovitch, Jerzym Śladkowskim, Jackiem Bławutem i Agnieszką Glińską. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu dwa autorskie dokumenty "Syberyjska lekcja" i "Argentyńska lekcja", w których towarzyszy swojej żonie, nauczycielce języka polskiego, w jej pracy z potomkami polskich emigrantów. Jego najnowszy dokument "Bracia" po sukcesie w Locarno został zaprezentowany widzom w kilkudziesięciu krajach.

Oceny rosyjskiej dokumentalistyki podejmie się również Wojciech Kasperski - wielokrotnie nagradzany reżyser, scenarzysta, producent. Uznanie przyniósł mu cykl filmów rosyjskich "Nasiona", "Otchłań" i "Ikona", prezentowanych na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, m.in. Cannes, Tribeca, IDFA, AFI Fest, DOK Leipzig. W filmie fabularnym zadebiutował thrillerem „Na granicy” z premierą na OFF Camera oraz Cairo International.

Uwadze widzów polecamy szczególnie projekcję filmu Darii Chrenowej "Pawlenski. Nagie życie", po której odbędzie się spotkanie z reżyserką. W rozmowie o akcjonizmie rosyjskim udział wezmą także Natalia Sawka i Wiktoria Bieliaszyn związane z Krytyką Polityczną.

Za słowami Jewtuszenki "poeta w Rosji to więcej niż poeta". Artysta akcjonista uważany jest natomiast przez stróżów porządku za miejskiego dziwaka i szaleńca. Pawlenski zaszywa sobie usta grubą nicią w akcie poparcia dla Pussy Riot. Nagi, owinięty kolczastym drutem leży pod budynkiem Zgromadzenia Ustawodawczego w Petersburgu, ponownie nagi siada po środku Placu Czerwonego i przybija swoje jądra do historycznego bruku. Wszystkie te akty są próbą zwrócenia uwagi społeczeństwa na działania władzy w państwie policyjnym, podjętą przez bezkompromisowego artystę; są dążeniem do "rozbudzenia w obywatelach umiejętności społecznej reakcji".

Opisy wszystkich tytułów, biorących udział w Konkursie Filmów Fabularnych, znajdziecie na: http://www.sputnikfestiwal.pl/2017/filmy-pl_s2




AK
Sputnik
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2017
Zobacz również
fot. Sputnik nad Polską
Jacek Petrycki - „człowiek z kamerą” z Platynowym Zamkiem
Ogłoszono pełny program Camerimage 2017
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll