Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
fot. materiały prasowe
Dokument o Fritzu Bauerze w Domu Spotkań z Historią
17 stycznia w Domu Spotkań z Historią odbędzie się pokaz filmu "Fritz Bauer - Sam wśród swoich" w reżyserii Ilony Ziok. Po projekcji zaplanowano spotkanie z udziałem reżyserki oraz prof. Włodzimierza Borodzieja.
Fritz Bauer, niemiecki sędzia i prokurator żydowskiego pochodzenia, po II wojnie światowej odegrał znaczącą rolę w ściganiu i skazaniu niemieckich zbrodniarzy wojennych; przyczynił się między innymi do zatrzymania Adolfa Eichmanna, zrehabilitowania uczestników zamachu na Hitlera w 1944 roku i doprowadził do procesu oprawców z Auschwitz w latach 1963–65.

 

Z niezwykłą determinacją dążył nie tylko do ukarania konkretnych zbrodniarzy, ale również do prawnego rozliczenia całej III Rzeszy. Doprowadził do oficjalnego uznania przez niemiecki sąd III Rzeszy za „państwo bezprawia”. Spotykał się z ogromną wrogością w całej Republice Federalnej. Nie ufając niemieckim władzom, przekazał Mosadowi informację o miejscu pobytu Adolfa Eichmanna i przyczynił się do jego osądzenia.
 
W 1968 roku został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu we Frankfurcie. Mimo, że był prokuratorem generalnym Hesji (nie tylko prominentną, ale i wyjątkowo kontrowersyjną postacią), nie przeprowadzano obdukcji. Do wiadomości publicznej podano jedynie, że przyczyną śmierci był atak serca i wykluczono udział osób trzecich lub samobójstwo.

Po pokazie spotkanie z udziałem reżyserki Ilony Ziok oraz prof. Włodzimierza Borodzieja. Rozmowę poprowadzi red.Piotr Legutko.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
17.01 (wtorek) 2017, godz. 18.00, wstęp wolny

MR / materiały prasowe   12 stycznia 2017 10:31
Scroll