Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Stanisław Ulam
fot. American Philosophical Society
Kto zagra Stanisława Ulama?
W Warszawie trwa casting na obsadę głównej roli w filmie „Przygody matematyka”. Twórcy polsko–niemieckiej koprodukcji szukają aktora, który wcieli się w postać wybitnego polskiego matematyka – Stanisława Ulama.
- Od początku zakładałem, że rolę główną musi zagrać Polak – mówi Thorsten Klein, reżyser i autor scenariusza. Polscy aktorzy są niezwykle utalentowani, bardzo dobrze mówią po angielsku i coraz częściej pracują za granicą. Jestem przekonany, że znajdziemy wśród nich naszego Stana – dodaje.  Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

Thor widział wiele polskich filmów i miał bardzo dobre rozeznanie, kto odpowiada jego wizji głównej postaci. Naszą rolą było wskazać mu polskich aktorów, którzy niekoniecznie grają na co dzień wiodące role, ale mają w sobie charyzmę i wdzięk głównego bohatera – zdradza Hornich. Obsada głównej roli jest kluczowa, gdyż postać Stanisława Ulama pojawia się w każdej scenie filmu, a aktor grający Stana musi nie tylko przekonująco mówić o matematyce, lecz także zbudować głęboki dramat tego człowieka – dodaje Lipmann. To prawdziwe aktorskie wyzwanie.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Scenariusz filmu "Przygody matematyka" oparty jest o autobiografię Ulama o tym samym tytule. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy)  oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska) Rozwój projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego. Zakończenie prac developmentowych zaplanowane jest na sierpień bieżącego roku.

PZ / shipsboy  10 stycznia 2017 14:07
Zobacz również
Zobacz również
Wiadomości  |   Filmy  |   Osoby


Tyszkiewicz, Deląg i Kwaśny w filmie o Katyniu
Scroll