PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jan Komasa, Magnus von Horn, Katarzyna Klimkiewicz i Łukasz Grzegorzek należą do najzdolniejszych reżyserów po trzydziestce, którzy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność w polskim i europejskim kinie. Ich twórczości będzie można się przyjrzeć w startującym w styczniu w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) cyklu pokazów filmowych „Młodzi zdolni”. Przed każdym seansem odbędzie się spotkanie z bohaterem wieczoru.
Co łączy bohaterów nowego przeglądu? Dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek, która poprowadzi spotkania w ramach cyklu „Młodzi zdolni” tłumaczy:

Ani forma, ani temat ich filmów nie pozwalają na sformułowanie gładkiego i okrągłego terminu, wspólnego mianownika. Należące do tego pokolenia reżyserki i reżyserzy eksplorują wszelkie zakamarki kina – od wielkich produkcji po małe, niezależne filmy artystyczne. Co zatem ich łączy? Są młodzi, zdolni, śmiało patrzą w przyszłość, ale jeszcze doskonale pamiętają swoje początki. Dlatego podczas cyklu spotkań poświęconych tym twórcom przyglądniemy się nie tylko ich głośnym dokonaniom, ale także prześledzimy pierwsze kroki filmowców: ich szkolne etiudy i krótkie metraże. W ten sposób spróbujemy dowiedzieć się więcej o tych, którzy dziś rozdają karty w polskim kinie.

Klimek publikuje w licznych portalach o tematyce kulturalnej, w tym w wydawanym przez NInA Dwutygonik.com. Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

W środę, 4 stycznia cykl zainaugurowało spotkanie z Janem Komasą, o którym zrobiło się głośno dzięki „Sali samobójców” i „Miastu ཨ”. W NInA nadarzy się okazja by powrócić do jego wcześniejszych projektów, do fabularnego debiutu: noweli „Warszawa” (2005), która weszła w skład „Ody do radości” – trzyczęściowego filmu zrealizowanego wspólnie z Anną Kazejak i Maciejem Migasem, a także dokumentu „Spływ” (2007), w którym obserwuje spływ kajakowy grupy nastolatków leczących się w ośrodku MONAR.

Spotkanie 18 stycznia będzie poświęcone Katarzynie Klimkiewicz i jej filmom: krótkometrażowej „Wyspie” (2013) uhonorowanej na festiwalach w Rotterdamie i Huesca oraz niekonwencjonalnemu thrillerowi "Zaślepiona" (2012).

„Wyspa”, nakręcona wspólnie z Chilijką Domingą Sotomayor, inspirowana wierszem Wisławy Szymborskiej „Wypadek drogowy”, opowiada historię rodziny, która spotyka się w domu na wyspie Chiloe. Oczekując na brakujących gości, krewni wspominają chwile spędzone razem. Thriller "Zaślepiona" to jeden z najbardziej niekonwencjonalnych debiutów w polskim kinie. To, co prywatne miesza się tu z politycznym, a kino gatunkowe prezentuje oryginalne, autorskie oblicze. Film zdobył Grand Prix na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę Publiczności na Bath Film Festival.

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu poświęcone będą Magnusowi von Hornowi i Łukaszowi Grzegorzkowi.

WRÓB
NiNa
Ostatnia aktualizacja:  8.01.2017
fot. Nicl Wall
"MISSing Creativity". Z Barbarą Białowąs o sytuacji kobiet filmowców
Sławomir Salamon: Opowiadać własne historie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll