PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kolejny rekordowy sezon za nami. Pokonana została bariera 50 mln widzów w kinach!
Do polskich kin w 2016 roku przyszło aż 51,583568 mln widzów. Po raz pierwszy w historii badań nad rynkiem dystrybucyjnym widownia przekroczyła magiczną granicę 50 mln sprzedanych biletów. Znaczący wzrost zanotowany został w porównaniu z widownią 2015 roku, wówczas również rekordowego. Do kin przyszło wtedy 44,695 mln osób. Tak więc ubiegłoroczny sezon okazał się o 7 mln widzów lepszy (wzrost o 16 %).

Rekordowe były także wpływy do kas. Kina zainkasowały łącznie blisko 960 mln złotych. W 2015 roku ten wskaźnik wyniósł ok. 823 mln złotych. Jeśli chodzi o ceny biletów, wzrosły tylko nieznacznie. O ile w 2015 roku widz za wejściówkę płacił średnio 18,4 złotych, to w 2016 roku bilety okazały się nieznacznie droższe i każdy kosztował przeciętnie 18,6 złotych. Na relatywnie niski wzrost cen miała wpływ na pewno intensywna promocja biletowa największych sieci kin oraz programy abonenckie dla najbardziej aktywnych kinomanów.

Rekordy ubiegłego sezonu widać gołym okiem. Aż 11 filmów przekroczyło barierę miliona widzów (w 2015 roku – 7), 29 tytułów przekroczyło sprzedaż 500 tys. biletów (we wcześniejszym sezonie – 19). W znaczącym stopniu na znakomitą frekwencję miały filmy polskie. W czołowej dziesiątce najpopularniejszych pozycji znalazło się pięć rodzimych produkcji. Wśród tytułów z TOP50 jest dziesięć polskich filmów.

Polskie filmy w absolutnej czołówce

Absolutnym zwycięzcą ubiegłego sezonu bez wątpienia wydaje się być Patryk Vega. Wprowadził do kin aż dwa filmy, spośród których obydwa okazały się być wielkimi przebojami. W styczniu do kin trafił "Pitbull. Nowe porządki", który po bardzo dobrym otwarciu wiódł długie życie w kinach i łącznie zgromadził przed ekranami 1,433 mln osób (5. miejsce wśród najpopularniejszych filmów roku). Reżyser szybko przygotował kolejną odsłonę sensacyjnej serii. W listopadzie premierę miał "Pitbull. Niebezpieczne kobiety". Film z Joanną Kulig odnotował najlepsze otwarcie spośród polskich filmów po 1989 roku (767 tys. osób), a czwarte spośród wszystkich filmów (gorsze jedynie od „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, „Shreka Trzeciego” i „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia mocy”). Tak silny pierwszy weekend skazywał produkcję Vegi na szybkie wywalczenie miana najchętniej oglądanego filmu 2016 roku. Rezultat  filmu zamknął się pod koniec roku liczbą 2,769 mln sprzedanych biletów.


Andrzej Grabowski w filmie "Pitbull. Niebezpieczne kobiety", fot. Kino Świat.

Prawdziwe oblężenie kin miało miejsce także w lutym. Mitja Okorn (twórca wielkiego hitu, „Listów do M.” z 2011 roku) wprowadził na ekrany komedię, „Planetę Singli” z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Produkcja wystartowała jedynie przyzwoicie, z wynikiem 202 tys. widzów (co oznacza 11. otwarcie w skali roku). Widownia tłumnie ruszyła przed ekrany w drugi weekend wyświetlania (który wypadł w Walentynki) skutecznie zapełniając kina. Łączna oglądalność „Planety Singli” zamknęła się  sumą 1,917 mln sprzedanych biletów (drugie miejsce zestawienia rocznego).


Maciej Stuhr w filmie "Planeta Singli", fot. Kino Świat.

Ogromny sukces odniósł także Wojtek Smarzowski i jego dramat wojenny, "Wołyń". Twórca „Domu złego” borykał się z dużymi trudnościami z zamknięciem filmu, jednak wysiłek się opłacił. Powstał znakomity film, który stał się zarazem najchętniej oglądaną produkcją tego reżysera. Obejrzało go łącznie 1,434 mln widzów (czwarte miejsce w rocznym zestawieniu).


Michalina Łabacz w filmie "Wołyń", fot. Forum Film Poland.

Ostatnią milionową polską produkcją jest komedia romantyczna Kingi Lewińskiej, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. Film z Alicją Bachledą-Curuś, mimo że wystartował już po szale walentynkowych, cieszył się w pierwszym kwartale ogromnym powodzeniem. Łącznie wybrało go 1,143 mln osób (dziesiąte miejsce w zestawieniu rocznym).

Na dalszych miejscach w zestawieniu, jednak wciąż bardzo dobrze poradziło sobie dwóch triumfatorów Festiwalu Filmowego w Gdyni. Na początku zeszłego roku widzowie z zachwytem poszli do kin na seanse komediodramatu Kingi Dębskiej „Moje córki krowy”, laureata Nagrody Publiczności 40. FFG. Produkcja z Agatą Kuleszą przyciągnęła przed ekrany łącznie 734 tys. osób. Pół roku później zwycięzca 41. FFG "Ostatnia Rodzina" Jana P. Matuszyńskiego również znakomicie poradził sobie z dystrybucją kinową. Film z genialną rolą Andrzeja Seweryna obejrzało w kinach łącznie 504 tys. widzów.


Andrzej Seweryn w filmie "Ostatnia Rodzina", fot. Kino Świat.

W czołowej „pięćdziesiątce” znalazły się dwie produkcje, których wynik można interpretować w różny sposób. "Smoleńsk" Antoniego Krauzego miał niewątpliwie ogromne wsparcie mediów publicznych i wydawało się, że narobi sporo zamieszania w tabelach polskiego box office’u. Tak się jednak nie stało. Produkcję o katastrofie samolotu rządowego obejrzało w sumie skromne 461 tys. osób. Chyba nie takie były oczekiwania… Jeszcze słabiej (ale w tym przypadku od początku nie zwiastowano sukcesu) wypadła "Historia Roja" Jerzego Zalewskiego. Produkcja historyczna, reklamowana jako pierwszy polski film fabularny o Żołnierzach Wyklętych zainteresowała w sumie jedynie 310 tys. widzów…


Lech Łotocki w filmie "Smoleńsk", fot. Kino Świat.

Animacje i kino familijne w natarciu

Jak co roku, wielki udział w rynku dystrybucji filmów mają familijne i animowane produkcje ze Stanów Zjednoczonych (ale nie tylko). Widownię ponad milion osób przekroczyły aż cztery tego typu filmy. Zwycięzcą, choć nieznacznie, okazała się piąta odsłona kultowej produkcji dla młodzieży. "Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie" zainteresowała 1,459 mln osób. To wystarczyło do zajęcia trzeciego miejsca w zestawieniu najpopularniejszych tytułów roku, choć warto mieć na uwadze, że poprzednie części gromadziły więcej widzów. Sukcesem okazało się wprowadzenie na ekrany filmu "Sekretne życie zwierzaków domowych". Animacja zawzięcie walczyła w kinach, jednak ostatecznie musiała uznać wyższość „Epoki...”, przyciągając łącznie 1,418 mln osób. Swojego reprezentanta w czołówce miał też oczywiście Disney, który w pierwszym kwartale wprowadził na ekrany film "Zwierzogród". Ten tytuł zainteresował łącznie 1,263 mln widzów. Listę najbardziej kasowych animacji zamyka "Angry Birds Film". Fińsko-amerykańska ekranizacja gry na smartfon znalazła swoich sympatyków w liczbie sięgającej 1,068 mln.


Kadr z filmu "Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie", fot. Imperial - Cinepix.

I w dalszej części tabeli nie zabrakło filmów z imponującymi rezultatami. Wysoko w zestawieniu rocznym znalazło się widowisko rozgrywające się w świecie Harry’ego Pottera. Obraz  "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" Davida Yatesa przyciągnął do końca roku ponad 865 tys. widzów. Disneyowska animacja "Gdzie jest Dory"  zainteresowała w sumie blisko 827 tys. osób. Hitem okazała się kolejna odsłona przygód Alivna. "Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa" na początku roku przyciągnął 810 tys. młodych widzów. Film się okazał najpopularniejszą częścią serii. Hitem stała się produkcja Dreamworks, "Trolle". Film pod koniec roku, notując niewielkie spadki oglądalności, zainteresował prawie 766 tys. widzów. Spośród filmów dla młodych widzów nieźle sobie radziły też takie produkcje jak, "Vaiana: Skarb oceanu" (598 tys.), "Jak zostać kotem" (578 tys.), "Kung Fu Panda 3" (543 tys.), "Księga dżungli" (525 tys.), "Bociany" (479 tys.), "Misiek w Nowym Jorku" (471 tys.), czy "Alicja po drugiej stronie lustra" (429 tys.).


Eddie Redmayne w filmie "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", fot. Warner Bros.

Blockbustery i filmy dla dorosłych

To był niezły rok dla filmów dla starszych widzów. Drugi rok z rzędu kina podbijają filmy z uniwersum „Gwiezdnych Wojen”. W 2016 roku spory kawałek tortu ukroili twórcy „Przebudzenia Mocy”. Film J.J. Abramsa przyciągnął jeszcze blisko 936 tys. widzów (w sumie 2,994 mln). Od grudnia szturmuje kina „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. Widowisko Garetha Edwardsa nie sprzedaje się jak tak dobrze, jak omawiany przed chwilą siódmy epizod sagi. Produkcję obejrzało w ciągu miesiąca 1,278 mln osób. W czołowej dziesiątce najpopularniejszych filmów znalazło się także miejsce dla komedii "Bridget Jones 3" Sharon Maguire. Produkcja z Renée Zellweger przyciągnęła aż 1,172 mln widzów.


Kadr z filmu "Łotr 1. Gwiezdne wojny - Historie", fot. Disney.

  Fascynująca rywalizacja rozegrała się między dwiema ekranizacjami komiksów. Najpierw "Deadpool" T.J. Millera stał się najpopularniejszym filmem w tej kategorii w polskich kinach przyciągając blisko 759 tys. widzów. Pół roku później został zdetronizowany przez "Legion samobójców" Davida Ayera (prawie 774 tys.). Na tym tle słabo wypadają sztandarowe propozycje Marvela i DC: "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" Anthony’ego i Joe Russo (497 tys.), jak i "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" Zacka Snydera (414 tys.), a nawet "Doktor Strange" Scotta Derricksona (460 tys.). Nie sposób nie wspomnieć o znakomitych wynikach takich filmów, jak "Iluzja 2" Jona m. Chu (689 tys.), "Zjawa" Alejandro Gonzáleza  Iñárritu (636 tys.),  "Inferno" Rona Howarda (623 tys.), "Obecność 2" Jamesa  Wana (571 tys.), "Dziewczyna z pociągu" Tate Taylor (524 tys.), czy "Warcraft: Początek" Duncana Jonesa (460 tys.).


Margot Robbie w filmie "Legion samobójców", fot. Warner Bros.

50 najpopularniejszych filmów 2016 roku

1. "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" - 2,769 mln widzów
2. "Planeta Singli" - 1,917 mln widzów.
3. "Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie" - 1,459 mln widzów.
4. "Wołyń" - 1,434 mln widzów.
5. "Pitbull. Nowe porządki" - 1,433 mln widzów.
6. "Sekretne życie zwierzaków domowych" - 1,418 mln widzów.
7. "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" - 1,278 mln widzów.
8. "Zwierzogród" - 1,264 mln widzów.
9. "Bridget Jones 3" - 1,173 mln widzów.
10. "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" - 1,143 mln widzów.
11. "Angry Birds Film" - 1,068 mln widzów
12. "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy"  - 936 tys. widzów.
13. "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" - 835 tys. widzów.
14. "Gdzie jest Dory" - 827 tys. widzów.
15. "Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa" - 810 tys. widzów.
16. "Legion samobójców" - 774 tys. widzów.
17. "Trolle" - 767 tys. widzów.
18. "Deadpool" - 759 tys. widzów.
19. "Moje córki krowy" - 735 tys. widzów.
20. "Iluzja 2" - 689 tys. widzów
21. "Zjawa" - 636 tys. widzów
22. "Inferno" - 623 tys. widzów.
23. "Vaiana: Skarb oceanu" - 598 tys. widzów.
24. "Jak zostać kotem" - 578 tys. widzów.
25. "Obecność 2" - 571 tys. widzów.
26. "Kung Fu Panda 3" - 543 tys. widzów
27. "Księga Dżungli" - 525 tys. widzów.
28. "Dziewczyna z pociągu" - 524 tys. widzów.
29. "Ostatnia Rodzina" - 504 tys. widzów.
30. "Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów" 497 tys. widzów.
31. "Bociany" - 479 tys. widzów.
32. "Misiek w Nowym Jorku" - 471 tys. widzów.
33. "Smoleńsk" - 461 tys. widzów.
34. "Warcraft: Początek" - 460 tys. widzów.
35. "Doktor Strange" - 460 tys. widzów.
36. "Alicja po drugiej stronie lustra" - 429 tys. widzów.
37. "Batman v Superman. Świt sprawiedliwości" - 414 tys. widzów.
38. "Nienawistna ósemka" - 388 tys. widzów.
39. "BFG: Bardzo Fajny Gigant" - 373 tys. widzów.
40. "Jason Bourne" - 368 tys. widzów.
41. "Zanim się pojawiłeś" - 346 tys. widzów.
42. "Słaba płeć?" - 344 tys. widzów.
43. "Przełęcz ocalonych" - 329 tys. widzów.
44. "Historia Roja" - 310 tys. widzów.
45. "Boska Florence" - 298 tys. widzów.
46. "Sausage Party" - 285 tys. widzów.
47. "Mój przyjaciel smok" - 284 tys. widzów.
48. "Dzień niepodległości: Odrodzenie" - 278 tys. widzów.
49. "Osobliwy dom Pani Peregrine" - 266 tys. widzów.
50. "Fistaszki - wersja kinowa" - 231 tys. widzów.
Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Ostatnia aktualizacja:  17.01.2017
Składy komisji eksperckich PISF
„Ostatnia Rodzina” i „Wołyń” (ex aequo) oraz „Paterson” ze „Złotymi Taśmami” SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll