PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z okazji 160 rocznicy urodzin Bolesława Matuszewskiego 8 grudnia, o godz. 18:30, w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbędzie się pokaz specjalny filmu Jerzego Bezkowskiego „Bolesław Matuszewski – nieznany pionier kinematografii”. Po pokazie – spotkanie z reżyserem filmu i historykiem Andrzejem Bukowieckim. Wstęp wolny.
Bolesław Matuszewski (1856–1944?) był fotografem, pionierem filmu dokumentalnego i medycznego oraz autorem pierwszych w historii kinematografii teoretycznych traktatów o filmie dokumentalnym.

- Jako pionier teorii Matuszewski nie tylko dostrzegł, ale i skodyfikował w sposób do dziś aktualny rolę dokumentu filmowego jako przekazu wiedzy o współczesności; przewidział rolę filmu naukowego w dziedzinie badań, dydaktyki i popularyzatorstwa; domagał się dokumentowania ważniejszych wydarzeń z dziedziny polityki, kultury, sztuki, obyczajów, dla przekazania wiedzy o nich przyszłym pokoleniom; postulował tworzenie filmotek jako archiwów pozwalających na planowe gromadzenie i zabezpieczanie dokumentów filmowych* - pisze Zbigniew Czeczot-Gawrak.
 

Waga idei Matuszewskiego odnosząca się do powstania archiwów filmowych jest ogromna. Dążył do tego, aby „żywej fotografii” (filmowi) nadać ten sam statut i oficjalny byt, co innym archiwalnym źródłom historii. Jako pierwszy dostrzegł potrzebę gromadzenia i archiwizowania „obrazów kinematograficznych” – „w działach muzeów, na bibliotecznych półkach czy w szafach w archiwum”. Dziś trudno jest sobie wyobrazić świat bez archiwów filmowych – niezbędnych do zachowania dziedzictwa kinematograficznego dla przyszłych pokoleń. Filmoteka Narodowa postanowiła uczcić rocznicę urodzin tego wybitnego, a nadal mało znanego, pioniera kinematografii poświęconym mu wieczorem. Przed projekcją w foyer kina będzie można obejrzeć multimedialną prezentację przybliżającą sylwetkę i twórczość Bolesława Matuszewskiego.

*Zbigniew Czeczot-Gawrak, „Bolesław Matuszewski, filozof i pionier dokumentu filmowego”, [w:] „Bolesław Matuszewski. Nowe źródło historii. Ożywiona fotografia. Czym jest, czym być powinna”, Filmoteka Narodowa, Warszawa 1995, s. 9.  



Opis filmu:
 

"Bolesław Matuszewski – nieznany pionier kinematografii", Polska 2012, reż. i scen. Jerzy Bezkowski; zdj. Artur Frątczak, 39 min.

Filmowy portret jednego z pierwszych teoretyków filmu, autora fundamentalnych prac „Nowe źródło historii” oraz „Ożywiona fotografia. Czym jest, czym być powinna” z 1898 roku. W założeniach jego działalność w dużym stopniu wyprzedzała epokę, a dorobek artysty budzi dzisiaj coraz większe zainteresowanie badaczy i historyków kina na całym świecie. Matuszewski już od pierwszych lat istnienia kinematografu przewidział jego znaczenie jako niezastąpionego rejestratora rzeczywistości, który może okazać się znakomitym narzędziem dla przyszłych badaczy historii. W czasach, kiedy kino było przede wszystkim jarmarczną rozrywką, walczył o utworzenie pierwszych archiwów filmowych, które gromadziłyby i zachowywały materiały filmowe dla przyszłych pokoleń. Matuszewski jest również uznawany za ojca filmu reportażowego i edukacyjnego. Od początku swej przygody z kinematografem rejestrował ważniejsze wydarzenia społeczne, a także skomplikowane operacje medyczne – widział w tej dokumentacji cenną pomoc naukową.

Rzetelnie udokumentowany obraz Jerzego Bezkowskiego został zrealizowany w Polsce, Francji i Rosji. Przybliża postać Matuszewskiego poprzez wypowiedzi badaczy, naukowców i pasjonatów jego twórczości. Film wyprodukowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w koprodukcji z Filmoteką Narodową i Muzeum Kinematografii w Łodzi.



8 grudnia 2016, godz. 18:30
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Muzeum Sztuki Filmowej
sala Mała Czarna
ul. Narbutta 50a / 02-536 Warszawa


AK
Filmoteka Narodowa
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2016
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa
„Królewicz Olch” na Slamdance
"Pitbull" wciąż niepokonany
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll