PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W warszawskim kinie Kultura odbyła się konferencja podsumowująca trzecią edycję programu Kultura Na Widoku. Jego pomysłodawca i organizator, Fundacja Legalna Kultura, zapowiedziała też kolejne inicjatywy.
Tegoroczny projekt Kultura Na Widoku wystartował 2 września 2016 roku i trwał pięć tygodni. Jego adresatami byli zarówno ci, dla których kultura jest ważna, jak i te osoby, które dopiero będą ją odkrywać. Kultura Na Widoku to portal, który daje możliwość – w sposób zgodny z obowiązującym prawem – pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki. Od utwory muzyczne po dzieła literackie i filmowe. - Ten projekt rozwija się. Już wytworzył w nas totalne przekonanie, że warto pokazywać ludziom, że nie ma się co obawiać legalnych źródeł, obalać mity, że one nie istnieją oraz wyrabiać w człowieku chęć korzystania z legalnych źródeł – ocenia Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. I już myśli o tym, żeby kolejną edycję wspomnianego projektu nazwać Świętem Korzystania z Legalnych Źródeł. Należy tylko przyklasnąć nie tylko temu pomysłowi, ale całej idei ochrony i legalnego upowszechniania jakże bogatych i różnorodnych zasobów kultury polskiej.

W spotach promujących trzecią edycję Kultury Na Widoku udział wzięły wybitne osobowości artystyczne - Ambasadorzy i Przyjaciele Legalnej Kultury: Danuta Stenka, Zbigniew Wodecki, Joanna Kulig, Zbigniew Zamachowski, Magdalena Cielecka, Katarzyna Bonda, Marieta Żukowska, Agata Passent, Robert Więckiewicz, Katarzyna Maciąg, Antoni Królikowski, Etgar Keret, Ignacy Karpowicz, Arkadiusz Jakubik, Jarosław Boberek. – Połączenie aktorstwa z prowadzeniem kancelarii prawnej nie jest proste, ale ja z każdej rzeczy, która sprawia mi jakąś trudność, staram się uczynić zaletę. (…) Z mojego doświadczenia zauważyłam już, że najważniejszym problemem jest nieświadomość i nieznajomość prawa. Tymczasem legalne zasoby kultury są dostępne za darmo lub za naprawdę niewielką opłatę. Większość osób, gdyby tylko o tym wiedziała, korzystałaby z legalnych źródeł – przekonuje Joanna Jabłczyńska, aktorka i radca prawny, która wspiera Fundację Legalna Kultura również od strony prawnej. - To się zmienia na lepsze, ale nadal sporo osób nie chce sobie uświadamiać, co jest legalne a co nie. (…) I wbrew pozorom, to młodsze pokolenie więcej wie i jest bardziej zainteresowane korzystaniem z legalnych źródeł dostępu do kultury aniżeli ich starsi koledzy i koleżanki. Działalność Legalnej Kultury pokazuje również, że można z niej korzystać bezpłatnie albo za skromną opłatą, tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak to zrobić, zwłaszcza w małych miastach i miasteczkach – podkreślał z kolei dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca i ambasador Legalnej Kultury od samego początku jej istnienia.

Do bibliotek, szkół i urzędów w całej Polsce pracownicy Legalnej Kultury wysłali już ponad 20 tys. plakatów dających dostęp do utworów Kultury Na Widoku oraz 10 tysięcy plakatów z darmowymi e-bookami z zasobów Narodowego Centrum Kultury – współorganizatora projektu. Kultura Na Widoku pojawiła się również w większych miastach. W samej Warszawie pojawiło się 300 citylightów na przystankach, pozostałe 300 w aglomeracjach miejskich. 
W ramach trzeciej edycji Kultury Na Widoku można było pobrać ponad 1000 utworów, w tym: 
•    265 filmów i spektakli teatralnych
•    258 albumów muzycznych
•    386 książek
•    43 gry komputerowe
•    96 wirtualnych spacerów po najciekawszych muzeach i galeriach świata

Ze strony www.kulturanawidoku.pl wciąż można pobrać ponad 600 utworów. Prezes Fundacji Legalna Kultura już zapowiedziała czwartą edycję Kultury na Widoku. W ramach specjalnego konkursu uczestnicy projektu wysłali propozycje, jakie filmy, gry, książki czy jaką muzykę chcieliby zobaczyć wśród propozycji Kultury Na Widoku w 2017 roku.

Drugą inicjatywą stanowiącą dziś fundament działań, jakie prowadzi Fundacja Legalna Kultura, są Otwarte Drzwi Do Kultury. Jego pilotażowa edycja, zorganizowana pod koniec 2015 roku, uświadomiła, jak duże jest zapotrzebowanie na upowszechnianie kultury w mniejszych miejscowościach. W ciągu kilku tygodni organizatorzy tego programu dotarli do 30 miejsc w całej Polsce. – Przyjeżdżaliśmy z kinem, z warsztatami dla nauczycieli. Spotkaliśmy się jednak z oporem ze strony władz lokalnych, który jednak stopniowo udało nam się przełamać. (...) Dzisiaj bez tego projektu nie wyobrażam sobie identyfikacji Legalnej Kultury – przyznaje Kinga Jakubowska. Nowa edycja projektu Otwarte Drzwi Do Kultury odbędzie się w dwóch częściach. W tym roku projekt rozpocznie się 4 listopada i potrwa do 15 grudnia 2016. Druga część rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2017 roku. Tym razem pracownicy Legalnej Kultury  zamierzają odwiedzić 60 miejscowości w trzech województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim (ziemia radomska).

9 grudnia 2016 roku, podczas 29. Europejskich Nagród Filmowych, odbędzie się międzynarodowa konferencja „Europejska kinematografia wobec piractwa i wyzwań cyfrowej rzeczywistości”, której organizatorem jest Fundacja Legalna Kultura. W programie tego wydarzenia zaplanowane zostały panele dotyczące piractwa, modeli dystrybucji filmów, mechanizmów wsparcia produkcji filmowych w Europie oraz debata, w wyniku której powstanie szereg rekomendacji praktycznych.
MZ
SFP/Legalna Kultura
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2016
Zobacz również
Premiera filmu „Kosarewicz, ktoś kto widzi lepiej”
Schlöndorff żegna Wajdę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll