PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jakie są najważniejsze filmy w historii kina? Które wywołują największe emocje i dyskusje? Po które warto sięgnąć ze względu na wyjątkowe kreacje aktorskie, wybitną reżyserię i świetnie opowiedziane historie?
Startuje plebiscyt „100 filmów, które warto zobaczyć” – pierwszy, w którym jury złożone ze znawców kina dokonało preselekcji i wytypowało setkę najistotniejszych filmowych dzieł w historii, a na kinematograficznym podium umieszczą je już widzowie. Wyniki ich głosowania poznamy już 11 października.

Plebiscyt rozpoczął się od obrad jury w składzie: Grażyna Torbicka – autorka kultowego programu „Kocham kino”, dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska, krytyk filmowy Tomasz Raczek i blogerzy Dawid Adamek i Jacek Napora z kanału Sfilmowani. Wśród uznanych przez nich za obowiązkowe znalazły się między innymi: „2001: Odyseja kosmiczna” w reżyserii Stanleya Kubricka – jedno z najwybitniejszych dzieł science fiction, „Ziemia obiecanaAndrzeja Wajdy - w opinii Martina Scorsese jedno z arcydzieł polskiej kinematografii, głośny film „Dwunastu gniewnych ludzi” Sidneya Lumeta, kultowy „Dzień świra” Marka Koterskiego, należące już do klasyki hiszpańskiej kinematografii „Kobiety na skraju załamania nerwowego” Pedro Almodovara, a także ukochany przez dzieci i dorosłych „Król Lew”.



– Obrady były na początku bardzo kulturalne i wyrażaliśmy się elegancko, a w miarę narastania emocji patrzyliśmy sobie coraz głębiej w oczy i coraz bardziej próbowaliśmy się przekonywać. Nie ukrywam, że parę razy posunąłem się do złośliwości, a nawet do piorunowania wzrokiem tych, którzy byli innego zdania niż ja – relacjonuje Tomasz Raczek. – To nie jest lista arcydzieł, od której ucieka się z krzykiem. To lista filmów, na których oglądaniu spędzony czas nie będzie czasem straconym. – dodaje Karolina Korwin-Piotrowska. Blogerzy z kanału Sfilmowani podkreślają, że lista jest różnorodna i każdy znajdzie na niej filmy dla siebie. Dawid Adamek – jeden z nich – dopowiada, że początkujący kinomani po obejrzeniu wszystkich 100 filmów z listy będą mieli pogląd na to, w jaki sposób kino wygląda i funkcjonuje, co im się podoba, a co nie, dzięki czemu będą mogli sięgnąć do kolejnych tytułów.

Lista nie jest jednak ostateczna. Inicjatywę przejmą widzowie. To oni na stronie www.empik.com/100filmow ułożą ranking: zadecydują o takiej kolejności ułożenia filmów, która wyrazi ich upodobania i preferencje. Głosowanie zakończy się 11 października. Podczas podobnej, literackiej akcji: „100 książek, które trzeba przeczytać” zostało oddanych aż 165 tysięcy głosów, a w kraju na nowo rozgorzała dyskusja na temat czytelnictwa.

To nie wszystko – w czasie trwania akcji nie tylko będzie można zagłosować na swoje ulubione filmy, ale też wziąć udział w konkursie wiedzy o kinie. Zwycięzca otrzyma pakiet wszystkich 100 filmów z listy. Nagrody dostaną również osoby zajmujące kolejne 10 miejsc: na nich czeka nagroda w postaci 10 filmów.

PZ
Business & Culture
Ostatnia aktualizacja:  30.09.2016
Zobacz również
Wielka przygoda z filmem dozwolona do lat 21
Artur Żmijewski w "Ataku paniki"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll