PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podkreśliła Grażyna Torbicka, inaugurując 10. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
- Bardzo się cieszę, że mogę Państwa zaprosić na 10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – przyznała Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu. I nie są to puste słowa, bo jeszcze dwa miesiące temu dalszy byt jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w województwie lubelskim stało pod dużym znakiem zapytania. Pomogli nowi (przede wszystkim T-Mobile jako nowy sponsor główny), ale i starzy donatorzy. Marszałek Województwa Lubelskiego zwiększył wsparcie finansowe, stacja TVN została nowym patronem medialnym. Nie zawiodło też Stowarzyszenie Filmowców Polskich. - Chciałabym podziękować Jackowi Bromskiemu za to, że istniejący od 2013 roku Dom Pracy Twórczej – Stara Łaźnia  w Kazimierzu Dolnym na czas trwania festiwalu będzie domem nas wszystkich, którzy tworzymy jedną wielką filmową rodzinę. To dzięki niemu to niezwykłe miasteczko staje się coraz bardziej filmowe – powiedziała Torbicka. - Takie małe Cannes - dodał nieco żartobliwie Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego n/Wisłą.


Konferencja prasowa 10.edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Fot. Joanna Kurdziel-Morytko/Krzysztof Wójcik.


W tym roku swój jubileusz świętuje nie tylko Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, ale także Stowarzyszenie Filmowców Polskich (50. urodziny) oraz działające przy nim Studio Munka, które już od dekady pomaga młodym filmowcom w realizacji ich pierwszych krótkich metraży oraz pełnometrażowych fabuł. Z tej okazji Grażyna Torbicka wręczyła Jackowi Bromskiemu pamiątkową rzeźbę. - Nie jest to co prawda największy festiwal w Polsce, ale z pewnością najsympatyczniejszy i co najważniejsze otwarty twarzą do widzów – podkreślił prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, osobiście odbierając to niezwykle sympatyczne wyróżnienie.


Grażyna Torbicka i Jacek Bromski na gali otwarcia 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Fot. Joanna Kurdziel-Morytko/Krzysztof Wójcik.


Na otwarciu festiwalu już tradycyjnie nie zabrakło nie tylko tłumnie przybyłych widzów, ale także artystów. Wśród nich są już m.in.: Filip Bajon, Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Herman, Paweł Łoziński, Lidia Popiel oraz gość specjalny - Bogusław Linda. W ramach cyklu „I Bóg stworzył aktora” na Dwóch Brzegach pokazane zostaną starsze filmy z udziałem tego wybitnego artysty ("Psy", "Przypadek", "Kobieta samotna", „Magnat", „Gorączka”, "Zabij mnie, glino"). - To jest aktor z tej samej półki, co Marcello Mastroianni, który w tym roku również będzie miał u nas mini-retrospektywę – zachwalała Grażyna Torbicka.


Na inaugurację Dwóch Brzegów widzowie obejrzeli najnowszy film Kena Loacha „Ja, Daniel Blake”, który zdobył Złotą Palmę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Za nami również pokaz „Trzeciej części nocy”, otwierający kilkudniowy przegląd najważniejszych dzieł zmarłego przed kilkoma miesiącami Andrzeja Żuławskiego ("Kosmos", "Opętanie", "Na srebrnym globie", "Szamanka", "Wierność"). Przez kolejnych siedem dni widzowie obejrzą w sumie ponad osiemdziesiąt projekcji filmowych. 



Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2016
fot. Joanna Kurdziel-Morytko/Krzysztof Wójcik
Piotr Adamczyk nie do poznania w nowej koprodukcji
Warszawa – miasto po przejściach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll