PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W warszawskim Kinie Kultura 25 kwietnia 2016 roku odbyła się premiera zrekonstruowanej cyfrowo „Zazdrości i medycyny” jednego z najbardziej znanych obok „C.K. Dezerterów” i „Zaklętych rewirów” filmów Janusza Majewskiego. Pokaz poprzedziło spotkanie publiczności z reżyserem i ekipą filmu.
W premierze wzięli udział obok reżysera i scenarzysty Janusza Majewskiego, jego asystenci - Krystyna Krupska-Wysocka, Michał Nekanda-Trepka, Tadeusz Pałka; charakteryzatorka Irmina Romanis; kierownik produkcji Tadeusz Drewno oraz autor zdjęć Wiesław Zdort i debiutujący we współpracy scenograficznej przy „Zazdrości i medycynie” Janusz Sosnowski.


Na zdj. od lewej: Irmina Romanis, Krystyna Krupska-Wysocka, Janusz Majewski, Wiesław Zdort, Tadeusz Drewno i Janusz Sosnowski. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

- To dzisiejsze spotkanie, to dla mnie taka podróż sentymentalna w przeszłość – powiedział przed pokazem zrealizowanego w 1973 roku filmu Janusz Majewski.

Międzywojenny bestseller

"Zazdrość i medycyna" jest ekranizacją jednej z najbardziej poczytnych polskich powieści okresu międzywojennego. Autorem książki był Michał Choromiński.

Przedwojenna Krynica. Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski), podejrzewa swoją żonę Rebekę (Ewa Krzyżewska) , że zdradza go z doktorem Tamtenem (Andrzej Łapicki). Napięcie między trojgiem bohaterów szybko wzrasta. Szaleńczo zakochany w Rebece mąż, targany zazdrością stara się na wszelkie sposoby sprawdzić, czy jego podejrzenia są prawdziwe. Dziwną, napiętą atmosferę opowieści potęguję nieustannie obecny porywisty wiatr.

Relacja z premiery


Wspomnienie o aktorach

"Zazdrość i medycyna" była ostatnim filmem, w którym wystąpiła Elżbieta Krzyżewska. Aktorka wyjechała z Polski niedługo po premierze i wycofała się z zawodu. Zmarła w wyniku wypadku samochodowego w Hiszpanii w 2003 roku. Nie żyją również Mariusz Dmochowski, Andrzej Łapicki oraz kilku innych artystów związanych z tym filmem.


Kadr ze zrekonstruowanej wersji filmu "Zazdrość i medycyna". Elżbieta Krzyżewska i Andrzej Łapicki. Fot. CRF/SF Tor.

- Bardzo żałuję, że nie ma już wśród nas tak wielu osób, które grały w tym filmie. A to był mój pierwszy film – wyznał Janusz Sosnowski, który na planie „Zazdrości i medycyny” stawiał swoje pierwsze kroki w zawodzie scenografa filmowego. Był asystentem Tadeusza Wybulta. Autor zdjęć Wiesław Zdort  przypomniał m.in., że w filmie wystąpiło również dwóch aktorów niezawodowych. - Jednym z nich był Włodzimierz Boruński (w roli żydowskiego krawca Izaaka Golda), a drugim Józef Rosiński (ordynator Bogucki), z zawodu księgowy w Zespołach Filmowych.

Materiał porównawczy przed i po rekonstrukcji


Platynowe Lwy dla Janusza Majewskiego

Tego samego dnia organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni ogłosili także, że Janusz Majewski otrzyma w tym roku Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Organizatorami pokazu byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Studio Filmowe TOR oraz Cyfrowe Repozytorium Filmowe.
Tomasz Sztuka
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2016
fot. CRF/SF Tor
Mariusz Wyglądała: z TVP do TVN
„Intruz” wygrywa w Tarnowie (foto)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll