PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej odznaczenia otrzymali: Ewa Dałkowska, Antoni Krauze i Lech Łotocki.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: aktorka teatralna i filmowa Ewa Dałkowska oraz reżyser filmowy Antoni Krauze.


Ewa Dałkowska i Antoni Krauze. Fot. Prezydent.pl/Piotr Molecki.

Ewa Dałkowska - aktorka teatralna, radiowa i filmowa, od 2008 aktorka Nowego Teatru w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych: nagrodę aktorską (1977) i nagrodę zespołową (1980). W 1970 ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1972–1974 występowała w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, w latach 1974–2008 była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 2008 jest aktorką Nowego Teatru w Warszawie. Jest wykładowcą Akademii Dobrych Obyczajów. Zagrała m.in. w spektaklu telewizyjnym „Prymas w Komańczy” jako Julia Brystygier (2009) oraz w filmach: "Lunatycy" (2009), "Trick" (2009), "Nie ten człowiek" (2010), "Mistyfikacja" (2010), "Sąsiady" (2014), "Body/Ciało" (2015), "Smoleńsk" (w produkcji, jako Maria Kaczyńska) czy też serialu "Prawo Agaty".

Antoni Krauze - reżyser i scenarzysta. Twórca filmów fabularnych oraz realizator licznych obrazów krótkometrażowych, wyprodukowanych głównie przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych. Wyreżyserował m.in. "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Akwarium". Wyróżniony Nagrodą im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut w 1973 i nagrodami na festiwalach krajowych i zagranicznych. W roku 1988 otrzymał nagrodę specjalną jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Lech Łotocki.

Lech Krzysztof Łotocki aktor teatralny i filmowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1970). Zadebiutował 14 stycznia 1970 roku na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym pracował do roku 1973. Od roku 1973 do roku 1988 był związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Następnie z Zespołem Teatralnym Janusza Wiśniewskiego (1988–1994). Od roku 2002 związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. W latach 2000–2002 współpracował również z Teatrem Nowym w Poznaniu. W roku 1976 otrzymał nagrodę na I Krajowym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W roku 1997 otrzymał nagrodę (za rolę Xawerego w „Turoniu”) na III Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. W roku 2006 otrzymał wyróżnienie na VI Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP „Dwa teatry” (za rolę w przedstawieniu Fotoplastikon). Grał m.in. w serialu „1920. Wojna i miłość” oraz w filmach: "Biegnij chłopcze, biegnij", „Żywie Biełaruś!", „Dzwony wojny” (miniserial), „Bogowie”, "Kamienie na szaniec" oraz będącym aktualnie w produkcji "Smoleńsk" (jako Lech Kaczyński).



MZ
Prezydent.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2015
Zobacz również
fot. Piotr Molecki
To jest moja rola życia
High Spot Impresariat Filmowy połączy siły z międzynarodową agencją IN.TRIN.SIC
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll