PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Reżyserzy Magdalena Łazarkiewicz, Marcin Koszałka i Magnus von Horn wzięli udział w Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii prowadząc grupy warsztatowe i realizując z młodzieżą krótkie filmy poświęcone problemom multikulturowości. Zobacz zdjęcia prosto z Norwegii!
Warsztaty trwały w dniach 17 – 23 sierpnia 2015 roku w Oslo. W ramach warsztatów odbyły się dwa równoległe kursy fabularne i kurs dokumentalny, a także równolegle warsztaty fotograficzne.

Magdalena Łazarkiewicz prowadzi zajęcia

  Grupy fabularne (pod opieką Marcina Koszałki i Magnusa von Horna) zajmowały się szeroko rozumianą tematyką multikulturowości - jak tu w Oslo odnajdują się ludzie w innych kultur, krajów, jak i czy się asymilują, jak wnikają w społeczeństwo. Natomiast grupa dokumentalna pod opieką artystyczną Magdaleny Łazarkiewicz  realizowała dwa filmy. Pierwszy, ogniskujący działanie całej grupy, to dokument o wystawie na temat Andreasa Breivika i masakry na wyspie Utoya, która odbywa się obecnie w Oslo. Grupa bada reakcje ludzi na wystawę. Co powoduje, że ludzie decydują się kupić bilet i pójść na taką wystawę? Czy jest to tylko próba poznania historii i uniknięcia w przyszłości takiej masakry, czy także ciekawość epoki tabloidów?


Magdalena Łazarkiewicz i uczestnicy warsztatów na wystawie o masakrze na wyspie Utoya

W ramach grupy powstaje też drugi film dwóch uczestniczek od dawna poruszających w swych próbach dokumentalnych temat roli kobiet w społeczeństwie. Tutaj pokazują norweskie mniszki w Oslo. I zadają pytanie: co zmienia to, że kobiety mają w kościele władzę równą mężczyznom? Jak korzysta na tym społeczeństwo i cały kościół?

 
Marcin Koszałka

- Marcin Koszałka i Magnus von Horn podkreślają, że na scenariusz filmów warsztatowych i w ogóle, na myślenie o filmie, najbardziej wpływa w Oslo multikulturowość – mówi rzeczniczka przedsięwzięcia Aleksandra Różdżyńska. - Mieszka tu wielu emigrantów, ludzie różnych narodowości i pochodzenia. Ten temat przewija się w filmach kręconych tutaj - zderzenie ekskluzywnego trybu życia Norwegów z ciężką pracą i poczuciem obcości ludzi przyjezdnych. Ale też, jak zauważyliśmy, jest większa asymiliacja przyjezdnych. Społeczeństwo norweskie zdaje się być znacznie bardziej otwarte niż się spodziewają Polacy. Czy tak naprawdę jest - to okaże się po nakręceniu filmów. Bo warsztaty te mają zmierzyć się z tym mitem "zamkniętych i chłodnych Skandynawów".


Magnus von Horn na planie

Jak będą wyglądały ostatecznie filmy, przekonamy się ostatecznie za kilka tygodni. Pod koniec września odbędą się bowiem warsztaty postprodukcyjne w Jarocinie.


Na planie etiudy

Projekt jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych w ramach programu: „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, oraz współfinansowany przez Gminę Jarocin i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Filmforum.


Magnus von Horn

Autorami zdjęć są Paweł Arczewski i Tomasz Pyrak. Dziękujemy Stowarzyszeniu Filmforum za udostępnienie fotografii.


Zdjęcia w Oslo


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2015
Sekcja Polonica na festiwalu w Gdyni
Konkurs na spot reklamowy "Zwierciadła"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll