PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z takim apelem do dziennikarzy zwrócili się Agnieszka Odorowicz, Jacek Weksler i Robert Kozak, byli już kandydaci na prezesa i członków zarządu TVP SA.
20 maja 2015 roku w Centrum Prasowym Foksal odbył się briefing prasowy Agnieszki Odorowicz (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, b. wiceminister kultury), Jacka Wekslera (założyciela TVP Kultura i b. wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego) oraz Roberta Kozaka (dziennikarza i b. szefa oddziału polskiego BBC, b. szefa Wiadomości TVP) w sprawie trwającego konkursu na prezesa i członków zarządu TVP S.A. oraz upolitycznienia i kondycji mediów publicznych. Bezpośrednim pretekstem zorganizowanie spotkania z dziennikarzami, było odrzucenie aplikacji ww. osób już na drugim etapie konkursu, czyli przed przesłuchaniami.  - Chcielibyśmy podziękować prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu, który wyraził zaniepokojenie tym, że ludzie związani z kulturą, nie zostali dopuszczeni do trzeciego etapu  konkursu na prezesa i członków zarządu TVP SA – wyjaśniała Agnieszka Odorowicz. – To jest bardzo ważny  moment, bo to jest bardzo ważny polityk, który wyraził zaniepokojenie sposobem wybierania członków zarządu mediów publicznych, czyli wybierania ich w oparciu o parytet polityczny, a nie przesłanki merytoryczne. (…) Zmiana sposobu wyłaniania zarządów mediów publicznych (...), odejście od parytetu politycznego i decydowanie się na fachowców, którzy potrafią odbudować pozycję tych mediów - to jest to, o czym my chcemy rozmawiać – wyznał były szef oddziału polskiego BBC. Przyznał również, że media w Polsce strasznie się deprecjonują, a ich poziom spada i upodabnia się do mediów komercyjnych.

Dlatego drugim istotnym powodem ww. spotkania były obawy trójki prelegentów o przyszłość i misyjność mediów publicznych w naszym kraju.  - W Polsce potrzebna jest bardzo poważna debata ws. konstytucji mediów publicznych. Już nie tylko o ich politycznym zawłaszczaniu, ale również o tym, że wszelkie zadania misyjne stawiano im w 1991 roku. W tym sensie ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku jest  „starożytna”. W  tzw. międzyczasie weszliśmy do NATO i Unii Europejskiej, uczestniczymy w procesie cyfryzacji. To oznacza, że od początku lat 90. nikt nie stawiał mediom publicznym nowych zadań i wyzwań – przyznał Jacek Weksler. – Media powinny być istotnym miejscem obywatelskiej debaty publicznej na ważkie tematy, a teraz nimi nie są – zauważył Robert Kozak.

Cała trójka domaga się poddania szczegółowej społecznej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych. Przesłuchania kandydatów na prezesa i członków zarządu telewizji publicznej rozpoczynają się już 25 maja 2015 roku. Tymczasem na środowej konferencji Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaapelowało do Rady Nadzorczej TVP SA o unieważnienie konkursu na prezesa i członków zarządu telewizji publicznej. "TVP nie wypełnia obecnie zadań, jakie są zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji. Nie jest prawdziwym medium publicznym. Obecny tryb wyłaniania nowych władz nie daje nadziei na zmianę tej sytuacji. W naszej ocenie potrzebne jest dziś szerokie otwarcie na organizacje obywatelskie i stowarzyszenia reprezentujące różne środowiska, dziennikarzy, producentów, ludzi kultury i twórców" - napisano w apelu Zarządu Głównego SDP.


MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.05.2015
Zobacz również
fot. Marcin Kułakowski/PISF
Kiszka-Hoflik w zarządzie European Film Promotion
Avengersi wykonali plan minimum
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll