PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W stołecznym kinie Rejs, 9 czerwca 2014 roku odbył się pitching młodych dokumentalistów z Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Polski.
Spotkanie miało miejsce z inicjatywy opiekunów artystycznych młodych filmowców: Mirosława Dembińskiego, Macieja Drygasa, Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakewiciute. Organizatorzy pitchingu zapowiedzieli 13 trailerów filmów dokumentalnych z kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obrazy, które można było ujrzeć na ekranie w większości skupiały się na przedstawieniu wydarzeń mających miejsce w ostatnim czasie na kijowskim Majdanie.

Od 2011 roku Fundacja Dokument i Świat realizuje w kilkunastu miastach na świecie (Tokio, Pekin, Kalkuta, Stambuł, Moskwa, Mińsk, Kijów, Kiszyniów, Tbilisi, Baku, Bydgoszcz) projekt filmowo-edukacyjny "Świat od świtu do zmierzchu". Z tych bardzo ciekawych doświadczeń zrodziła się nowa idea "Młodzi o młodych".

Młodzi filmowcy z Polski, Ukrainy i Białorusi, pod opieką artystyczną doświadczonych polskich dokumentalistów, pracują nad scenariuszami autorskich, bardzo osobistych filmów, których bohaterami są ich rówieśnicy - młodzi ludzie stojący na początku drogi życiowej. Ponieważ projekt zbiegł się z historycznymi wydarzeniami na Ukrainie większość tematów jest im poświęcona.



Młodzi autorzy wykazali się olbrzymim talentem i pasją. Nie potrzebowali żadnej impulsu ze strony opiekunów projektu aby obserwować, analizować i rejestrować rzeczywistość, która zmienia się wokół nich w sposób tak dynamiczny. Robili to z wielkim poświęceniem: jeden z operatorów został ranny w trakcie ujęcia na Majdanie, a inna reżyserka trafiła na kilka dni do niewoli separatystów w Słowiańsku. Trudno o bardziej dramatyczne przykłady bezpośredniego zaangażowania. Zadaniem organizatorów sprowadzało się do zbudowania pewnego dystansu, szerszej, uniwersalnej perspektywy dla tych gorących wydarzeń.
PZ
Fundacja Dokument i Świat
Ostatnia aktualizacja:  10.06.2014
Zobacz również
O efektach specjalnych w Iluzjonie
Lipiec ze słynną "Kobrą"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll