PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do konkursu głównego 12. edycji Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca/Dignity&Work) zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów.
Filmy konkursowe oceni jury: Magdalena Holland-Łazarkiewicz (przewodnicząca), Eva Weber, prof. Mirosław Przylipiak. Zwycięzca otrzyma statuetkę Brama Wolności i nagrodę finansową (20 tys. zł) ufundowaną przez prezydenta miasta Gdańska.



O nagrodę główną powalczy 26 dokumentów, w tym 9 produkcji polskich, m. in. tj.:
- "Dziennik z podróży", reż. Piotr Stasik, to historia przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego Michała zafascynowanego tą sztuką. Obraz pokazuje ewolucję relacji mistrz-uczeń.

- "Joanna", reż. Aneta Kopacz, ukazująca historię kobiety, u której zdiagnozowano poważną chorobę. Synkowi składa obietnicę, że zrobi wszystko, by być z nim jak najdłużej;

- "Sonda o mężczyznach", reż. Mateusz Głowacki, to refleksje 24 kobiet na temat płci przeciwnej. Po tej projekcji, jak i wielu innych prezentowanych filmach, odbędzie się spotkanie twórcy z publicznością.



Wśród zagranicznych produkcji w konkursie m.in. kanadyjski dokument "Duchy wielkiej machiny" (Liz Marshall) poświęcony zwierzętom żyjącym pośród machiny współczesnego świata, jak i tym, które udało się od niej uratować; szwajcarski dokument "Jesteśmy z soli" (Faridy Pachy) o pustyni solnej w Indiach i ciężkiej pracy przy jej wydobyciu; "Tango nocy letniej" – niezwykle humorystyczny film drogi. Viviane Blumenschein towarzysząc argentyńskim muzykom z Buenos Aires odkrywa przed widzami tango dalekiej Finlandii.

Dodatkowo pokazy specjalne – m.in. filmów Magdaleny Łazarkiewicz i Evy Weber, przegląd filmów o tematyce penitencjarnej, m.in. "3 dni wolności" Łukasza Borowskiego, "Więzienna Wyspa" Bastøy  (Michela Kapteijnsa) – o norweskim więzieniu na wyspie (75 km od Oslo), gdzie 115 mężczyzn odbywa wyroki. Ponadto "A2-B-C" Iana Thomasa Asha o problemach dzieci z tarczycą, które zostały objęte badaniami po katastrofie jądrowej w Fukushimie. Po pokazie spotkanie z Tomkiem Dziemianczukiem, przeciwnikiem elektrowni atomowych, aktywistą Greenpeace, zatrzymanym podczas pokojowego protestu w obronie Arktyki. Z tematyką festiwalu związany jest także film "Cegła" wyświetlany w ramach pokazów Birma w Gdańsku. Ponadto masterclass z prof. Mirosławem Przylipiakiem – Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego oraz masterclass z Bartoszem Paduchem: Relacja bohater – reżyser w filmie dokumentalnym. 

Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera, przewodniczącego Jury 6.Gdańsk DocFilm Festival, który zmarł 23 kwietnia 2014 roku w wieku 54 lat, wyświetlone zostaną dwa dokumenty tego autora: "Chwała dziwkom" i "Śmierć Człowieka Pracy". Uroczyste otwarcie festiwalu – 5 czerwca o godz. 19.00 – uświetni pokaz dokumentu muzycznego Morgana Neville’a "O krok od sławy". Szczegółowy program TUTAJ .



MZ
Gdańsk DocFilm Festival
Ostatnia aktualizacja:  19.05.2014
Zobacz również
Anna Dymna gościem Małopolskiego Ogrodu Sztuki
DocFilmMusic w stołecznym kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll