PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.04.2014
Debiut Bartosza Warwasa, a zarazem pierwszy od 50 lat pełnometrażowy film dyplomowy PWSiT w Łodzi – trafi do kin 16 maja 2014 roku.
Akcja „Jaskółki” rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. W Wielkanoc 2000 roku, piętnaście lat po ucieczce z domu, Agnieszka Jaskółka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, żeby pojednać się z ojcem. Podróż ta okaże się podróżą w czasie, w trakcie której Agnieszka na nowo przeżyje wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastania w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się rutyną, a sukienka komunijna warta jest mniej niż album Beatlesów. W świecie, w którym powszechny podziw i szacunek zapewniają kolorowy telewizor i zagraniczne auto.  Wraz z wspomnieniami rzeczywistości PRL-u lat siedemdziesiątych, z całym jej kolorytem,  do bohaterki powracają również inne wydarzenia. 21 czerwca 1973 roku Stan Borys wykonywał w trakcie festiwalu w Opolu „Jaskółkę uwięzioną”, a przed telewizorami śledziła to wydarzenie cała Polska. Nie inaczej było w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzyło się jednak coś więcej - coś, co odcisnęło nieuświadomione piętno na życiu ówczesnej 9-letniej dziewczynki.

Film dyplomowy w reżyserii Bartosza Warwasa, ze zdjęciami Ernesta Wilczyńskiego (opieka pedagogiczna: Filip Bajon, Zbigniew Wichłacz, Jerzy Zieliński), to drugi w historii Szkoły Filmowej w Łodzi - po "Rysopisie" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z 1964 roku - pełnometrażowy film dyplomowy. Koproducentami filmu są Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe KADR oraz BARWA Film.
 
Bartosz Warwas jest znany publiczności festiwalowej. Jego krótkie metraże były wyświetlane na festiwalach m.in. w Bilbao, San Francisco, Monterrey, Manchesterze, Paryżu, Rio de Janeiro, Montevideo, New Delhi, Tajpej, Teheranie, Berlinie, Londynie i Dreźnie. „Koluszki blues”, „Protokoły mędrców Syjonu” czy „MC. Człowiek z winylu” były wielokrotnie nagradzane.

PZ
Alter Ego Pictures
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2014
Zobacz również
54. KFF ogłosił wyniki selekcji dokumentów
Premiery nie dopisały
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll