PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ingmar Villqist i Adam Sikora kręcą kolejny wspólny film. Tym razem będzie to dramat psychologiczny z miłością w tle...
"Miłość w mieście ogrodów" to historia o wolności, miłości i cenie, jaką trzeba za nie zawsze zapłacić. To obraz ludzi, z których każdy ukrywa głęboko jakąś tajemnicę. To kino romantyczne, społeczne i obyczajowe. Wielopłaszczyznowa i wciągająca historia o ludzkich namiętnościach, ambicjach i marzeniach. Zdjęcia do tego dramatu psychologicznego rozpoczęły się w listopadzie 2012 roku i nadal trwają (z przerwami). Film jest kolejnym wspólnym projektem duetu: Ingmar VillqistAdam Sikora. Pierwszy jest znanym dramatopisarzem i reżyserem filmowym i teatralnym, drugi - wybitnym operatorem. Poprzedni wspólny projekt obu twórców - "Ewa" z 2010 roku - został bardzo dobrze przyjęty na MFF „Nowe Horyzonty”: obaj twórcy zdobyli Nagrodę za najlepszy debiut w konkursie „Nowe Kino Polskie” . Nagrodę za debiut oraz rolę aktorską  podczas The 7th Annual New York Polish Film Festival w Nowym Jorku (2011) otrzymała Barbara Lubos-Świes. Natomiast Magdalenie Nowackiej, producentce filmu i właścicielce firmy Magic Production, przyznano w 2010 roku II nagrodę na MFF „Regiofun” w Katowicach.


Adam Sikora i Ingmar Villqist. Fot. Paweł Wach/ Magic Production.

"Miłość w mieście ogrodów"  rozgrywa się na Śląsku, skąd pochodzą także Villqist i Sikora. Jest to opowieść o architekcie Michale (w tej roli Andrzej Chyra), który zakochuje się w młodej baletnicy Julii (Michalina Olszańska). Jego żona (Maja Ostaszewska), prowadząca galerię sztuki, również nie dochowuje mężowi wierności. W rolę matki Julii wcieliła się Grażyna Szapołowska, zaś samą siebie zagrała historyczka sztuki Anda Rottenberg. W obsadzie znalazł się również Tomasz Schuchardt. Perypetie bohaterów rozgrywają się w plenerach Katowic, Bytomia, Chorzowa i Mysłowic, a także we wnętrzach m. in. Elektrociepłowni Szombierki oraz Domu Atrialnego.


Maja Ostaszewska oraz Anda Rottenberg na planie filmu "Miłość w mieście ogrodów". Fot. Paweł Wach/Magic Production.

Michał, odnoszący sukcesy zawodowe architekt, spotyka na swej drodze piękną, młodą tancerkę, Julię. Zatraca się w poszukiwaniu miłości, w pogoni za mirażem szczęścia i miłości, która pewnie jest tylko ułudą. Ale kto uwierzy, że miłość jest mirażem? Wszyscy go wypatrujemy, a ujrzawszy taki, za nic w świecie nie damy się przekonać, że to tylko wyczekiwana, fascynująca iluzja. Michał prowadzi normalne, spokojne, rodzinne życie. On i jego żona Marta zrobili wiele, by wymazać ze swych wspomnień obraz samochodowego wypadku, którego oboje byli kiedyś sprawcami. Ofiara nie zginęła, żyje. Co robi? Gdzie mieszka? Nie wiedzą. Bardzo szybko stamtąd odjechali. Spokojne, rodzinne życie ma to siebie, że jest bezpieczne, ale monotonne. Szukamy więc wrażeń. Znajdujemy je w zawodowych wyzwaniach, w rozrywkach, w schowanej w piasku głowie. Ale czasem zdarza się, że Bóg, los albo przeznaczenie, jak to chce, zamąci nagle w spokojnej toni naszego samozadowolenia i zakłamania. A wtedy wszystko się nagle zmienia. W nas i w tych, którzy są zawsze przy nas. Nie sposób tego zrozumieć. Nie można nad tym zapanować. Nagle pojawia się kalejdoskop postaci, twarzy, sytuacji nie do ogarnięcia. Rozpada się domek z kart taki misternie układany. A każda karta coś znaczy i każdą można coś wygrać, albo stracić już wszystko na zawsze. Pozostanie dług. A takie długi mają do siebie, że trzeba je spłacić. Choćby nie wiadomo co. To sprawa honoru, albo bezwzględnego wyegzekwowania przez Boga, los albo przeznaczenie - jak kto chce - czytamy w eksplikacji Ingmara Villqista.


Andrzej Chyra jako Michał w filmie "Miłość w mieście ogrodów". Fot.Paweł Wach/Magic Production.

„Miłość w mieście ogrodów” to opowieść z przyszłości. Twórcy filmu skonstruowali autorską wizję tego, jak wyglądać może kiedyś Śląsk. W opracowaniu koncepcji przestrzeni uczestniczyli znani architekci, a konsultantem całości jest Tomasz Konior. W zwiastunie  oraz w materiałach making-of można zobaczyć, iż w filmowym mieście nowoczesnej architekturze towarzyszy sporo zieleni, a zabytkowe budowle są odnowione i zrewitalizowane.


Maja Ostaszewska jako żona Michała. Fot. Paweł Wach/ Magic Production.

Futurystyczny rys wizualnej strony filmu to także efekt postprodukcji obrazu w Alvernia Studios. Specjaliści od efektów specjalnych pracują nad materiałem zarejestrowanym kamerą Sony F65,  nagrywającą w rozdzielczości do  8k oraz umożliwiającą zapis nieskompresowanego materiału z 16-bitowym próbkowaniem i z prędkościami do 120 klatek na sekundę. W studio dodane zostaną holograficzne uzupełnienia obrazu.  Przestrzeń miasta gra w filmie istotną rolę, na jej tle wydobywane są relacje i napięcia między bohaterami. W dziele Villqista i Sikory ważna jest wiarygodność miejsca akcji, stąd korzystanie z wizualizacji stworzonymi przez architektów projektujących dla Śląska. Ekipa filmowa wskazuje też na inspiracje filmowymi krajobrazami miast z „Metropolis” Fritza Langa czy „Incepcji” Christophera Nolana, w których metropolia są konstrukcjami na wpół realnymi, a na wpół halucynacyjnymi. W przypadku „Miłości w mieście ogrodów” ma być podobnie. Jej premiera planowana jest na 2015 rok. Oprócz Magic Production partnerami projektu są: Instytucja Filmowa "Silesia-Film" - główny koproducent, Alvernia Studios (efekty), Piramida Film (koproducent) -  światło oraz Dreamsound Studios. Budżet filmu to ok. 5 mln zł.



Justyna Budzik/ Marcin Zawiśliński
Informacja własna/ Magic Production
Ostatnia aktualizacja:  17.04.2014
Zobacz również
fot. Paweł Wach/Magic Production
Krótki metraż na 54. KFF - znamy wyniki selekcji
Majówka z Tarnowską Nagrodą Filmową
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll