PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
10 marca 2014 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Pierwszej Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie uruchomiono pierwszą w Polsce Pracownię Filmoteki Szkolnej.
- Na początku była młodzież, była pasja i wsparcie ze strony dyrekcji. Zaczynaliśmy z jednym małym aparatem fotograficznym, a teraz mamy wspaniałą pracownię. Ta pracownia to jest symbol tego, co się obecnie w szkole dzieje. Filmoteka Szkolna kształtuje gusta estetyczne i wartości wśród młodych ludzi. Kiedy nasi uczniowie zdadzą maturę, to stają się dorośli. Jakie gusta i wartości stąd wyniosą, takich później będziemy mieli obywateli – powiedziała Barbara Chwedczuk, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Pierwszej Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie (woj. mazowieckie), w którym uruchomiono pierwszą Pracownię Filmoteki Szkolnej w Polsce. Kolejne takie miejsca mają już wkrótce zainaugurować swoją działalność w szkołach w województwach: łódzkim, opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim. Równocześnie ok. 14 tys. szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju otrzyma bezpłatny dostęp on-line do ponad 100 polskich produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych (www.filmotekaszkolna.pl). 


Barbara Chwedczuk, dyrektorka LO im. Pierwszej Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie.Fot. PISF.

Projekt dotyczący edukacji filmowej adresowany do uczniów Polski Instytut Sztuki Filmowej dostarczył już w 2009 roku. Zapoczątkowało go przekazanie do szkół ponadpodstawowych pakietów DVD z 55 filmami fabularnymi, dokumentalnymi i animowanymi wraz z materiałami edukacyjnymi, m.in. scenariuszami lekcji. – Liczyliśmy na to, że to będzie program powszechny. Jednak rzeczywistość okazała się nieco inna… Sporo czasu zajęło nam przekonanie szkół do tego, żeby zaczęły z niego korzystać – wspomina Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF. Stopniowo jednak projekt ewoluował. – Dziś obejmuje on także warsztaty dla nauczycieli. Oprócz tego uruchomiliśmy inicjatywę „Koalicja dla Edukacji Filmowej”, w ramach której współpracujemy z kilkunastoma organizacja pozarządowymi po to, żeby nasze działania się uzupełniały a nie powielały – podkreśliła Agnieszka Odorowicz. - Bardzo się cieszę, że film wchodzi do szkół. Uważam to za bezwzględnie ważne dlatego, że wszystko, co wychodzi poza schemat i szkolną rutynę, to jest coś, za co trzeba trzymać kciuki, czemu trzeba pomagać. (...) Mam nadzieję, że bez ustanku będziemy otwierać kolejne pracownie. Macie we mnie wsparcie w przekonywaniu nauczycieli do rozwijania w uczniach tej pasji - powiedziała podczas otwarcia pracowni w liceum w Piasecznie Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji.


Minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Fot. Marcin Kułakowski/PISF.

- Mocnym ogniwem programu Filmoteki Szkolnej są dobrze przygotowani do jego realizacji nauczyciele (…) Mamy też genialnych mistrzów takich jak Andrzej Wajda czy Agnieszka Holland. Siła polskiego filmu jest gigantyczna – zauważył Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślił, że w programie "chodzi o to, by film był pretekstem do rozmowy o Polsce, o naszym patriotyzmie, o zjawiskach społecznych, o patologiach, ale także o szkole operatorskiej, o scenariuszach o literaturze etc.”. – Ustaliliśmy również, że w Filmotece Szkolnej nie ma dyskusji o lekturach szkolnych. Przede wszystkim dlatego, żeby filmy nie zastępowały czytania, ale były uzupełnieniem edukacji – dodał minister Zdrojewski.



Program Filmoteka Szkolna realizowany jest we współpracy z instytucjami partnerskimi zrzeszonymi w Koalicji dla Edukacji Filmowej tj. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawska Szkoła Filmowa, Fundacja Generator, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
 


Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.03.2014
Zobacz również
"W oparach Nikisza" jedzie do Cannes
Nie żyje Joanna Szczerbic
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll