PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.11.2013
Dziś jubileusz obchodzi Józef Hen, wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Józef Hen urodził się w Warszawie, 8 listopada 1923 roku w rodzinie żydowskiej, jako Józef Henryk Cukier. Już jako dziecko współpracował ze słynnym, utworzonym przez Janusza Korczaka, "Małym Przeglądem". Wychowywał się na warszawskim Muranowie, gdzie mieszkał jeszcze przez pierwsze miesiące po wybuchu wojny i przeżył bombardowanie miasta w czasie kampanii wrześniowej. W listopadzie 1939 roku przedostał się na wschód do ZSRR. Początkowo przebywał we Lwowie, a po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej trafił do Samarkandy (Uzbekistan). W tym czasie bezskutecznie próbował się dostać do armii Generała Andersa. Do kraju wrócił w roku 1944 wraz Wojskiem Polskim do którego na własne życzenie został wcielony. W tym samym roku przyjął również pseudonim literacki "Hen". Wojna pochłonęła najbliższą rodzinę pisarza – ojca i starsze rodzeństwo, ocalały tylko matka i druga z sióstr, które w 1957 roku przeniosły się do Tel Awiwu. Tuż po wojnie Hen należał do redakcji pism "Orzeł Biały" i "Żołnierz Polski", w 1952 roku redagował audycje dla wojska, a od 1953 współpracował z tygodnikiem "Świat". Służbę w wojsku zakończył w 1952 roku w stopniu kapitana.


Józef Hen, fot. SFP

Wojenne przeżycia odcisnęły się z pewnością trwałym piętnem na psychice pisarza co przełożyło się na jego późniejszą twórczość, która mimo iż oscyluje pomiędzy rozmaitymi gatunkami literackimi, to zawiera wspólny mianownik w postaci zawsze obecnych odniesień do własnych przeżyć. Pierwszą powieść "Kijów-Taszkient-Berlin. Dzieje włóczęgi", na którą składały się wspomnienia drukowane w "Żołnierzu Polskim", wydał w roku 1947. Jego najważniejsze dzieła literackie to m.in. "Nowolipie", opisujące życie warszawskiej dzielnicy, z którą tak blisko był związany, "Bitwa o Kozi Dwór", "Opór", "Toast" czy opublikowane w ostatnich latach powieści "Błazen – wielki mąż" (biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego) i "Mój przyjaciel król".

Szereg powieści Józefa Hena zostało przeniesionych na duży ekran, nierzadko w adaptacjach  samego autora. Pełnoprawny debiut scenopisarski Hena to zrealizowana przez Witolda Berestowskiego pod koniec lat 50. fabuła "Rancho Texas" będąca próbą stworzenia "polskiego westernu". W kolejnych latach pisarz, wraz z wybitnymi reżyserami, współtworzył jeszcze wiele niezapomnianych pozycji w polskiej kinematografii m.in. "Krzyż Walecznych" (debiut reżyserski Kazimierza Kutza), "Kwiecień" Witolda Lesiewicza, "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, ze znakomitą rolą Gustawa Holoubka czy "Don Gabriel" Ewy i Czesława Petelskich. Hen był również współautorem scenariusza do filmu Jerzego Hoffmana "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" będącego nowoczesną ekranizacją powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, a także autorem kilku dramatów teatralnych, m.in. "Ja, Michał z Montaigne" (reż. G. Warchoł) czy "Błahostka" w reżyserii Tomasza Zygadły. Samodzielnie wyreżyserował również kilka odcinków serialu telewizyjnego "Perły i dukaty".

Wielokrotnie nagradzany, został odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria” oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

PZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2013
Zobacz również
WRiTV oraz TVP teraz bliżej
Twórca wideoklipu Nirvany z nagrodą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll