PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage Daniel Olbrychski zostanie uhonorowany Nagrodą dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową.

Do tej pory zagrał ponad 200 ról teatralnych i filmowych. Bez kreowanych przez niego postaci – takich jak choćby Andrzej Kmicic z "Potopu" Jerzego Hoffmana, Karol Borowiecki z "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy czy też Marek Arens z "Jowity" Janusza Morgensterna, polska kinematografia byłaby znacznie uboższa.


Daniel Olbrychski, fot. Camerimage

O grze aktorskiej marzył już od najmłodszych lat. Zaczynał od szkolnych zajęć teatralnych. Po przeprowadzce do Warszawy trafił do Teatru Młodzieżowego TVP Andrzeja Konica, gdzie zdobywał pierwsze profesjonalne szlify. Dość szybko odkrył jednak, że jego prawdziwym powołaniem jest kino. Na dużym ekranie zadebiutował w wieku 18 lat w "Rannym w lesie" Janusza Nasfetera. Jednocześnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Prawdziwe uznanie zdobył główną rolą w "Popiołach" Andrzeja Wajdy. Razem pracowali też przy kilku innych ("Wszystko na sprzedaż", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka", "Pan Tadeusz").
Poza kreacjami w filmach Wajdy wystąpił też w "Życiu rodzinnym" Krzysztofa Zanussiego, "Panu Wołodyjowskim" Jerzego Hoffmana, "Wizji Lokalnej 1901" Filipa Bajona i "Rycerzu" Lecha Majewskiego. Na przełomie lat 70. i 80. grał zagranicą  m. in. w "Blaszanym bębenku" Volkera Schlöndorffa, "Upadku Italii" Lordana Zafranovića, "Jednych i drugich" Claude’a Leloucha czy "Pstrągu" Josepha Loseya. Później powrócił do polskiego kina oryginalną rolą w filmie Piotra Szulkina "Ga, Ga: Chwała bohaterom". Od tamtego czasu grywa na przemian w kraju i za granicą choćby w takich filmach jak: ""Nieznośna lekkość bytu" Philipa Kaufmana, "Dekalog III" Krzysztofa Kieślowskiego, "Cyrulik syberyjski" Nikity Michałkowa, "Przedwiośnie" Filipa Bajona, "Salt" Phillipa Noyce’a.




Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.11.2012
Zobacz również
Repremiera przedwojennej adaptacji "Pana Tadeusza"
Sport na Sputniku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll