PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Środowisko dziennikarskie i telewizyjne poruszyła w ostatnich dniach wiadomość o zwolnieniu z pracy Wandy Zwinogrodzkiej, która przez lata kierowała Teatrem Telewizji w TVP S.A. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych rozpoczęła zbieranie podpisów pod listem protestacyjnym do prezesa TVP.

Wiadomość o zwolnieniu osoby bez wątpienia zasłużonej dla polskiej kultury  już wywołuje falę protestów, m. in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, które wysłało do portalu Wirtualnemedia.pl oświadczenie: „Zarząd KSD pozyskał w tej sprawie opinię znanego prawnika, który potwierdził, że zwolnienie tak profesjonalnej twórczyni dokonane zostało z ewidentnie politycznych pobudek, świadczy o tym treść uzasadnienia przedstawionego przez TVP w wypowiedzeniu wręczonym red. Zwinogrodzkiej, w dniu 21 maja br., przez TVP. Przyczyny zwolnienia podane przez TVP nie stanowią podstaw do zwolnienia pracownika, są całkowicie bezzasadne, nieprawdziwe i nieprawne – list, podpisany przez prezesa KSD ks. dr Bolesław Karcz i wiceprezesa Annę T. Pietraszek, cytuje Wirtualnemedia.pl.



Wanda Zwinogrodzka, fot. Akpa

Portalfilmowy.pl otrzymał list od prezesa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Macieja Strzembosza, skierowany do prezesa TVP S.A. Juliusza Brauna. Każdy, kto chce podpisać list, może wysłać oświadczenie w tej sprawie na adres kipa@kipa.pl

Oto treść listu:

W Pan
Juliusz Braun
Prezes TVP S.A.
 
My, niżej podpisani protestujemy przeciwko zwolnieniu z pracy Wandy Zwinogrodzkiej, osoby kompetentnej i uczciwej. Budowanie misyjnej telewizji publicznej z pewnością nie odbywa się poprzez zwalnianie fachowców o dużym dorobku, którzy mogliby swym doświadczeniem dzielić się z innymi, zwłaszcza młodymi i niedoświadczonymi.
Szczególnie smutnym świadectwem kultury korporacyjnej kierowanej przez Pana instytucji jest moment zwolnienia Wandy Zwinogrodzkiej – w dniu zakończenia festiwalu Dwa Teatry, na którym produkowane przez nią spektakle zdobyły wszystkie najważniejsze nagrody, w tym Grand Prix.

Domagamy się cofnięcia wypowiedzenia dla Wandy Zwinogrodzkiej i zaproponowania jej pracy zgodnej z jej kompetencjami i kwalifikacjami.

----------------------
Wanda Zwinogrodzka ukończyła w 1984 Wydział Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jej praca magisterska, „Zagadnienie bojkotu politycznego w teatrze polskim 1774 – 1914”, została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Historyczne II Nagrodą im. Stanisława Herbsta. Do 1990 pracowała w macierzystej uczelni,  współpracowała jednocześnie z Instytutem Sztuki i Instytutem Badań Literackich PAN. W 1984 roku pod pseudonimem „Zofia Krzyżanowska” zadebiutowała na łamach podziemnej „Arki”. Jej publikacje ukazywały się w „Dialogu”, „Pamiętniku Teatralnym”, „Mówią Wieki”, „Literaturze na Świecie”, w londyńskim kwartalniku „Puls”. Współzałożycielka i redaktorka „Tygodnika Literackiego”, publikowała liczne teksty z dziedziny historii i krytyki kultury. W 1991 roku była stypendystka National Forum Foundation  w USA (teatralną – w „Shakespeare Theatre at the Folger” w Waszyngtonie oraz dziennikarską – w redakcji „New York Times” i w agencji informacyjnej Gannett News Service).

W latach 1991- 93 była członkinią Rady Promocyjnej Fundacji Kultury. W latach 1989 – 1994 pisała recenzje teatralne do „Gazety Wyborczej”. Od 1994 związana była z Programem 1 TVP, pełniła funkcję zastępcy kierownika Redakcji Repertuaru Filmowego i Teatralnego. W lutym 2006 została kierownikiem artystycznym Teatru TV. (życiorys na podstawie www.tvp.pl)


Anna Wróblewska
Kipa, www.tvp.pl, www.wirtualnemedia.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.10.2012
Rzecznik TVP o zwolnieniu Wandy Zwinogrodzkiej
Nabór na Regiofun już otwarty!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll