PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Serwis "Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej" został oficjalnie uruchomiony 21 marca 2012 roku. Za tydzień w stołecznym kinie Iluzjon będziemy świętować pierwszą rocznicę jego istnienia.

Uroczyste obchody pierwszej rocznicy funkcjonowania Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej odbędą się 22 marca 2013 roku o godz. 20 w stołecznym kinie Iluzjon. Podczas wieczornej imprezy zostaną pokazane materiały Wytwórni Doświadczalnej i Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) oraz Polskich Kronik Filmowych (PKF) zdigitalizowanych w ramach tego projektu. Towarzyszyć im będzie spotkanie z historykiem i filmoznawcą Kamilem Stepanem.



Serwis realizuje wizję otwartego archiwum bazując na bogatych zbiorach Filmoteki Narodowej, które są digitalizowane w ramach wielu projektów. Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej umożliwia nie tylko wolny dostęp do polskich filmów, lecz także do bogatych opisów opartych na oryginalnych dokumentach archiwalnych, artykułach prasowych oraz komentarzach ekspertów z różnych dziedzin. Zadaniem Repozytorium jest umieszczenie filmów w jak najszerszym kontekście historyczno-filmowym, dostarczenie rzetelnych informacji na ich temat i umożliwienie łatwego odnalezienia poszukiwanych pozycji, tematów, historycznych wydarzeń i osób.

Efekty digitalizacji i pracy archiwistów oraz ekspertów udostępniane są bezpłatnie TUTAJ.  W serwisie można zobaczyć w całości nieme filmy fabularne z kolekcji wydawniczej „Kino Polskie Okresu Wielkiego Niemowy”, fragmenty powojennych filmów fabularnych, filmy animowane ze Studia Filmów Animowanych w Krakowie, m.in. dzieła Juliana Antonisza i Jerzego Kuci, a także filmy dokumentalne. W tej chwili na stronie znajduje się 3000 materiałów i liczba ta systematycznie rośnie.

Najbogatszą część zbiorów stanowią materiały Polskiej Kroniki Filmowej, wydawane w latach 1944-1994, do których - znany chyba wszystkim - sygnał czołówki skomponował Władysław Szpilman. Powołana do życia w 1944 roku w Lublinie PKF (pierwszym redaktorem był Jerzy Bossak) miała dostarczać bieżących informacji o życiu politycznym, gospodarczym i kulturalnym. Przez lata cotygodniowa kronika informacyjna była oknem na świat dla wielu Polaków, choć ciężko było zapomnieć o jej propagandowym charakterze (do lat 90. poddawana była cenzurze, wiele z materiałów nigdy nie trafiło na ekrany). Kronika była obowiązkowym dodatkiem pokazywanym przed właściwym seansem, czasem przychodzono do kina tylko dla niej.

Bezcenną część zbiorów stanowią też kroniki Wytwórni Doświadczalnej i Polskiej Agencji Telegraficznej wydawane w latach 1918–1939. Wydział Filmowy PAT powstał w 1928 roku, aby realizować zadania propagandy państwowotwórczej za pośrednictwem kin, poprzez specjalnie produkowane reportaże, ukazujące najważniejsze wydarzenia polityczne oraz rozwój kraju we wszystkich jego przejawach. Ostatecznie PAT nie tylko produkował, ale też eksploatował materiały własne i obce (działała trochę jak biuro wynajmu). Prowadził również akcję oświatową. Pod koniec lat 30. zajęto się także produkcją filmów fabularnych (np. "Geniusz sceny").

Realizowany przez Filmotekę Narodową od 2010 roku projekt „Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej” jest dofinansowany z środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskanych w ramach programów: Zasoby cyfrowe, Priorytet: „Digitalizacja materiałów audiowizualnych” (2010 r.) oraz Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA + Priorytet: „Digitalizacja” (2011-2013 r.), którymi zarządza Narodowy Instytut Audiowizualny.


MZ
Filmoteka Narodowa
Ostatnia aktualizacja:  16.03.2013
Zobacz również
Bydgoska Tożsamość Filmowa na cześć Kazimierza Karabasza
Marcin Koszałka w Iluzjonie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll