PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W czterech miastach Wielkiej Brytanii: Londynie, Edynburgu, Belfaście i Liverpoolu pomiędzy 7 i 17 marca, odbędą się przeglądy oraz warsztaty poświęcone polskiemu kinu i sztuce wideo. Wszystko w ramach 11. Kinoteka Polish Film Festival.

Kinotekę otworzy premierowy pokaz odnowionej cyfrowo „Ziemi obiecanej”  Andrzeja Wajdy i zamknie koncert „Andy Votel presents: Kleksploitation” – audio-wizualna podróż w świat Pana Kleksa i muzyki Andrzeja Korzyńskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego przeglądu będzie brytyjska premiera dokumentu „Fuck for Forest” Michała Marczaka, który wejdzie do kin w Wielkiej Brytanii 19 kwietnia. Kinoteka zaprezentuje również odnowioną cyfrowo wersję „Iluminacji” Krzysztofa Zanussiego i „Ucieczki z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego.


Plakat tegorocznej Kinoteki, zaprojektowany przez Tomasza Opasińskiego

W sekcji Nowe Polskie Kino w Riverside Studios (8-10 marca) zostaną pokazane: nagrodzony za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia na ostatnim Berlinale - "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec, także "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza oraz najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego "Zabić bobra" z Erykiem Lubosem w roli głównej. Film miał premierę na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. 8 marca Kinoteka równolegle z polską premierą pokaże „Dzień Kobiet”Marii Sadowskiej.

W Tate Modern 12 marca odbędzie się pokaz filmów pioniera polskiego wideo-artu Wojciecha Bruszewskiego, na który złożą się trzy prace: „Bezdech”, „Der Sternmusik, TV-Music, TV-Hen,  Behaviour Music” oraz 10 prac”. Z kolei Institute of Contemporary Art w ramach cyklu Artist’s Film Club zaprezentuje film Anny i Wilhelma Sasnalów "Z daleka widok jest piękny". W londyńskiej National Gallery Witold Giersz pokaże wybór swych najlepszych filmów krótkometrażowych, w tym „Mały Western” (1960), „Konia” (1967) i „Gwiazdę” (1984), a także premierowo „Signum”, zainspirowane sztuką paleolityczną z jaskiń w Lascaux.

Podczas festiwalu odbędą się także czterodniowe warsztaty dla dzieci poświęcone technikom animacji, inspirowane twórczością Giersza, a także warsztaty filmowe Kinoteka Studio skierowane do reżyserów-scenarzystów. Zajęcia poprowadzą: Ian Harlan, Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski oraz Asif Kapadia. Kinoteka Studio jest organizowane we współpracy z London Film Academy oraz Festiwalem Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty. W ramach Festiwalu odbędzie się także masterclass z Pawłem Edelmanem w BFI Southbank, zorganizowany we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA.

Kinoteka ogłosiła także swój pierwszy ogólnokrajowy konkurs na film krótkometrażowy „Frantic Films: Konkurs na filmy inspirowane twórczością Romana Polańskiego”. Nadesłane prace oceni jury złożone ze współpracowników Romana Polańskiego: Timothy’ego Burrilla (producenta „Pianisty” i „Olivera Twista”), Jerzego Skolimowskiego, Pawła Edelmana oraz przez publiczność, która będzie mogła głosować na oficjalnej stronie Kinoteki.

Organizatorami 11. Kinoteki są Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z MyFerryInk oraz  Polski Instytut Sztuki Filmowej.


KB
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2013
Zobacz również
60 polskich animacji na festiwalu O!PLA
Od niedzieli Dni Frankofonii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll