PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KSIĄŻKI FILMOWE
plakat:
Mark Logue, Peter Conradi
Świat Książki
Warszawa, 2011
stron: 336
Dwanaście oscarowych nominacji dla filmu Toma Hoopera „Jak zostać królem”, błyskotliwej opowieść o Jerzym VI, któremu w wypełnianiu królewskich obowiązków ogromnie przeszkadzało jąkanie, i o jego cudownej kuracji, którą zaaplikował mu pewien ekscentryczny australijski terapeuta, przyniosło cztery statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej: za najlepszy film, reżyserię, za wcielenie się w postać tytułową dla Colina Firtha oraz za scenariusz oryginalny dla Davida Seidlera.

Seidler, który od dzieciństwa zmagał się z jąkaniem, traktował Jerzego VI jako wzór do naśladowania i postanowił uczynić go bohaterem filmu fabularnego. Wcześniej parał się najróżniejszymi zajęciami: pisał teksty do dubbingu filmów z serii „Potwór Godzilla”, był doradcą politycznym premiera Fidżi, pracował na planie filmu Francisa Forda Coppoli „Tucker – konstruktor marzeń” (1988). Trzykrotnie nominowano go do nagrody Gildii Amerykańskich Scenarzystów: za scenariusze „Onassisa – Najbogatszego człowieka świata” (1988), „My Father, My Son” (1988) i „By Dawn's Early Light” (1990). Jego dziełem jest także scenariusz do animowanego „Magicznego miecza – Legendy Camelotu” (1998).

Podstawą napisanego przez niego scenariusza „Jak zostać królem” stały się dzienniki Lionela Logue'a, królewskiego terapeuty. A odnalazł je Mark Logue, jego wnuk. Napisana – już po ukończeniu przez Toma Hoopera filmu – przez niego oraz Petera Conradiego książka została oparta także na tych właśnie dziennikach, choć nie tylko. „Zainspirowany (...) filmem, postanowiłem opowiedzieć pełną historię życia dziadka – od dzieciństwa spędzonego w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Adelajdzie w Australii Południowej aż po jego śmierć” – pisze we wstępie Mark Logue.     


JA
opis redakcji
  31.03.2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll