PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KSIĄŻKI FILMOWE
plakat:
Krzysztof Kowalewski, Juliusz Ćwieluch
Wielka Litera
Warszawa, 2014
stron: 304
Krzysztof Kowalewski zagrał w ponad 120 filmach i serialach telewizyjnych, a także wystąpił ponad tysiąc razy w słuchowiskach radiowych. „Gdyby kawałki z moich ról we mnie zostawały, byłbym nienormalny” – powiedział w jednym z wywiadów.

Po raz pierwszy na ekranie pojawił się – jako łucznik – w Sienkiewiczowskich „Krzyżakach” (1960) wyreżyserowanych przez Aleksandra Forda, ale większą rolę – Rocha Kowalskiego – zagrał dopiero w ekranizacji „Potopu” (1974), dokonanej przez Jerzego Hoffmana. Pierwszą główną rolę dostał od Stanisława Barei w pełnym absurdalnego humoru, ale i suspensu „Brunecie wieczorową porą” (1976). Później jeszcze brawurowo zagrał w jego dwóch filmach: „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” (1978) oraz w „Misu” (1980). Pewnym przedłużeniem tamtych kreacji okazały się role w „Nic śmiesznego” (1995) Marka Koterskiego, „Rozmowach kontrolowanych” (1991) Sylwestra Chęcińskiego i „Rysiu” (2007) Stanisława Tyma.

Dla większości swych wielbicieli kojarzy się jednak z bohaterem cyklu komediowych słuchowisk radiowych Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku”. Był bohaterem książki Romana Dziewońskiego „Skarpetka w ręku. Krzysztof Kowalewski w garderobie”. Znakomitym jej dopełnieniem jest „Taka zabawna historia”, czyli wywiad-rzeka, jaki z aktorem przeprowadził Juliusz Ćwieluch. Rozmowa frapująca, inteligentna, momentami dowcipna, chwilami refleksyjna. Oto próbka: „Głupim można być od urodzenia. A zmałpieć mogą niestety ludzie, którzy wcale nie są głupi. To sytuacja, w której się znaleźli, powoduje, że małpieją. Główne objawy małpienia to próżność w rozmiarach karykaturalnych. A ja na szczęście takich objawów nie miałem. Wrodzona autoironia mnie przed tym ratowała”.



Jerzy Armata
opis redakcji
  2.08.2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll