PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
plakat:
Ewa Winnicka
Wydawnictwo Znak
Kraków, 2014
stron: 272
Ta frapująca książka to swego rodzaju „trójpak”: składa się bowiem ze scenariusza najnowszego filmu Jerzego Stuhra „Obywatel” oraz z rozmów z odtwórcami roli tytułowej – ojcem i synem.

Obaj nie czytali swoich wypowiedzi przed publikacją. „Teraz po raz pierwszy dowiedzą się, jak postrzegają to, co za nimi, i to, co przed nimi. W Polsce, we własnej rodzinie” – czytamy na tylnej okładce książki. A za nimi udany, niezwykle ważny film, a przed nimi – głównie ujadanie, nie tylko prawicowych mediów. „Obce mi są odczucia euforii, ale także czarna rozpacz. Nazwałbym mój stan łagodną rezygnacją. Staram się być obywatelem mojego kraju. To wszystko” – wyznaje Stuhr senior. „Staram się być dobrym obywatelem. Chodzę na wybory w przekonaniu, że głosuję dobrze, za zmianami na lepsze. Od czasu do czasu, mimo że jestem tylko aktorem, zabieram głos w różnych sprawach, ważnych dla mnie, choć myślę, że i dla wszystkich” – dodaje Stuhr junior.

W „Obywatelu” przechodzimy z Jerzym Stuhrem (scenarzystą, reżyserem i odtwórcą roli tytułowej) i Maciejem (który wciela się w głównego bohatera z jego młodzieńczych lat) przez całą polską rzeczywistość czasów powojennych – od lat pięćdziesiątych po chwilę obecną. Stuhr często powtarza, że wielki wpływ na niego jako artystę, a także człowieka wywarł Krzysztof Kieślowski. Nad „Obywatelem” unosi się ponadto duch Andrzeja Munka, notabene także można go było dostrzec w jego wcześniejszych realizacjach (choćby „Obywatel Piszczyk” Andrzeja Kotkowskiego). Najnowszy film Stuhra – tak jak dzieła Munka – bawi, przejmuje, ale i boli. Lecz opowiedzieć szczerze i uczciwie o tym wszystkim, o czym opowiedział autor  „Obywatela”, nie można było tak, żeby nie bolało.  


Jerzy Armata
opis redakcji
  3.01.2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll