PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
plakat:
Marek Hendrykowski
Wydawnictwo Naukowe UAM
Poznań, 2013
stron: 380
Profesor Marek Hendrykowski, znakomity naukowiec, a jednocześnie wnikliwy „szperacz” w dziejach rodzimego kina, na dodatek obdarzony poczuciem humoru, przygotował książkę, która jest obszernym zbiorem cytatów z rodzimych filmów i seriali.

Tych właśnie, którym udało się wejść do powszechnego obiegu, w mowie („bo to zła kobieta była”) czy piśmie („Seksmisja jednak nam nie zagraża” – tytuł popularnonaukowego tekstu o zanikaniu genów w męskim chromosomie, opublikowanym na portalu odkrywcy.pl) , a niektórym nawet w twórczym przetworzeniu („Nie ze mną te numery, brunet” – z telenoweli „Brzydula”). Autor przytacza więc pamiętne „dialogi na cztery nogi”, które weszły do antologii rodzimego humoru, jak: „Jeśli ci wódka przeszkadza w pracy, to przestań pracować” – gość na przyjęciu w „Ada, to nie wypada” (1936) Konrada Toma, „O, tu się zgina dziób pingwina” – Wiesław Dymny jako Sobiekról w „Ktokolwiek wie…” (1966) Kazimierza Kutza, „Kumasz pan, czy masz pan za daleko do łba” – Marek Kondrat jako Adaś Miauczyński do dozorcy w „Dniu świra” (2002) Marka Koterskiego czy – szczególnie mi bliskie – „Bez kota nie ma dla nas życia” – Pawlakowa w „Samych swoich” (1967) Sylwestra Chęcińskiego.

Książka Hendrykowskiego to nie tylko zbiór zgrabnych, dowcipnych powiedzonek, chodź zdarzają się także konstatacje serio natury egzystencjalnej. „Najlepsze kasztany” wyrastają w linii prostej ze „Skrzydlatych słów” Henryka Markiewicza i Andrzeja Romanowskiego, stanowiąc znakomity dopełnienie – w aspekcie kinematograficznym – dzieła krakowskich humanistów. To po prostu filmowe skrzydlate słowa.


Jerzy Armata
opis redakcji
  7.07.2014
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll