PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KSIĄŻKI FILMOWE
plakat:
Stanisław Zawiśliński, Tadeusz Wijata
Toya Sp. z o.o.
Łódź, 2013
stron: 391
„Fabryka snów” to wnikliwa dokumentacja, a jednocześnie przepiękny album poświęcony łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Jego ukazanie łączy się – jak pisze we wstępie Witold Krawczyk, prezes Grupy Toya, wydawca książki – „z zakończeniem 10-letniej pracy nad rewitalizacją terenów dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi”, a jest on zarówno „świadectwem przemian, które zaszły w Polsce, w Łodzi, w kinematografii”, jak i „ukłonem w kierunku tych, którzy pracując w WFF, przez dziesiątki lat budowali polskie kino”.

Bo to właśnie Łódź stała się powojenną stolicą rodzimej kinematografii, Warszawa była zburzona, Kraków zbyt mieszczański. W łódzkiej wytwórni powstało wiele znakomitych filmów i seriali, honorowanych prestiżowymi nagrodami na całym świecie. Stanisław Zawiśliński i Tadeusz Wijata tkają swą opowieść o „Łąkowej 29” z okruchów wspomnień, zachowują się właściwie jak reżyserzy filmów montażowych, którzy zestawiają z sobą różnorodne wypowiedzi swych bohaterów, od czasu do czasu uogólniając je odautorskim komentarzem.

Efektem ich pracy jest fascynująca wytwórniana „kronika”, która jest – w dużej mierze – zasługą doborowej „obsady” (wystąpiło blisko 90 osób) oraz niezwykle atrakcyjnych – artystycznie i poznawczo – fotografii. A w rolach głównych wystąpili m.in.: Ewa Braun, Alina Janowska, Danuta Szaflarska, Jerzy Antczak, Jacek Bławut, Filip Bajon, Jacek Bromski, Piotr Dzięcioł, Janusz Gajos, Robert Gliński, Mariusz Grzegorzek, Andrzej Haliński, Jerzy Hoffman, Jan Jakub Kolski, Grzegorz Królikiewicz, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, Lech Majewski, Wojciech Marczewski, Władysław Pasikowski, Jerzy Rutowicz, Janusz Sosnowski, Allan Starski, Andrzej Wajda, Jerzy Wójcik, Edward Zajiček.


Jerzy Armata
opis redakcji
  9.06.2014
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll