PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
plakat:
Roman Włodek
Tarnowskie Centrum Kultury
Tarnów, 2013
stron: 152
 „Kina w XXI wieku są dla większości miłośników filmu przeżytkiem, niczym... parasolka zamiast kaptura czy rękawiczki zamiast długich kieszeni. Tylko nieliczni doceniają nadal społeczną, kulturalną, obyczajową i estetyczną rolę tego magicznego miejsca, traktując je jako ważne czy optymalne, by przeżywać (…) emocje  wywołane przez historie dziejące się na 'świetlnym' ekranie” – pisze Barbara Lena Gierszewska w aneksie do książki „100 lat Marzenia. Historia kina w Tarnowie”.

Dla nich jest ta książka. Nie tylko o Marzeniu, nie tylko o Tarnowie. To książka przede wszystkim o rodzeniu się kultury kinowej na ziemiach polskich, o jej rozkwicie w XX-leciu i trudnych powojennych meandrach. A także o współczesności i wyzwaniach nowej rzeczywistości, która dla kultury nie jest bynajmniej łaskawa.

Kino, znane filmowcom z całego kraju jako miejsce związane z Tarnowską Nagrodą Filmową, jest jednym z nielicznych, które doczekały się swojej monografii. Jej autor, Roman Włodek, spędził wiele miesięcy w miejskich archiwach, z dokumentów, projektów, ilustracji i prasy starając się odtworzyć nie tylko losy Marzenia, ale i innych kin, stanowiących niegdyś istotną tkankę w życiu Tarnowa. Świadomie używam słowa „niegdyś”, bo liczba stron poświęconych przedwojennej roli kina znacznie przewyższa kolejne 70 lat razem wzięte. Myślę, że autor zdecydował się na ten brak proporcji w sposób świadomy. To, co zostało w archiwach, odzwierciedla status zarówno kina, jak i kultury w danym okresie. Wynika z tego, że niewielki Tarnów, znacznie bardziej niż po 1945 roku,  przed I wojną światową, a także w XX-leciu międzywojennym, był miastem ze znaczącym życiem kulturalnym, własną infrastrukturą, wydarzeniami, sporami, rywalizacją (np. między Apollem a Marzeniem) i nietuzinkowymi inicjatywami społecznymi.

„100 000 nagrody otrzyma każdy, kto udowodni, że widział film bardziej frapujący tak co do treści jak i przepychu wystawy, przewyższający artystyczną wartością obraz 'Złodziej z Bagdadu', wyświetlany dziś i codziennie w teatrze świetlnym 'Marzenie'” – głosi afisz z 1925 roku. „Przepotężna epopoja wschodu w 10 aktach jest szczytem wszechświatowej produkcji filmowej. Najznakomitszy artysta ekranów amerykańskich Douglas Fairbanks zdobył popularność i sławę w całym świecie. 'Złodzieja z Bagdadu' ilustruje przez wszystkie dni orkiestra wojskowa”.  Takich smaczków jest w książce więcej, ich lektura to jakby zerknięcie przez dziurkę od klucza na kulturę filmową sprzed blisko wieku.

„100 lat Marzenia” to już trzeci album, wydany przez Tarnowskie Centrum Kultury, w tej samej serii i grafice, autorstwa Rafała Sosina. Poprzednie, poświęcone Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej i samemu Centrum, przykuwały wzrok czystym układem stron, nietypowym formatem, bogactwem ilustracji, odwagą kolorystyczną i ciekawą, jak gdyby trójwymiarową okładką. Z tych wszystkich książek „Marzenie” jest najpiękniejsze, choć jak na książkę historyczną przystało, utrzymaną w tonacji beżu i sepii. Zdumiewająco dużo zachowało się fotografii miejsc, budynków, ludzi, ulic, dokumentów codziennego życia tarnowian. Włodek i Sosin mieli pierwszorzędny pomysł, dołączając do książki cieniutkie, rozkładane kalki z projektami kin. Daje to wrażenie ekskluzywności i oryginalności cennego wydawnictwa.

Ostatnia, 27. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej rozpoczęła się od celebracji 100-lecia kina Marzenie. Obecnie w mieście powstaje pierwszy multipleks. Kino, jak jego inni tradycyjni pobratymcy, będzie musiało się zmierzyć z konkurencją i zredefiniować swoje miejsce w lokalnej kulturze. „Zlokalizowane w samym centrum miasta było, jest i wierzymy, że pozostanie jego ważną tkanką, miejscem, gdzie ludzie spełniają swe marzenia, gdzie choćby na kilkadziesiąt minut zapominają o całym świecie, miejscem, w którym śmieją się i płaczą” – pisze we wstępie dyrektor Centrum Tomasz Kapturkiewicz. Zamiast więc banalnego „200 lat” szefom kina należałoby życzyć wytrwałości i pomysłowości, bo przed nimi teraz ważna i trudna walka.





Anna Wróblewska
opis redakcji
  26.05.2013
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll