PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KSIĄŻKI FILMOWE
plakat:
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Oficyna Wydawnicza Rytm
Warszawa, 2011
stron: 423
Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898-1939) to bez wątpienia jeden z najbardziej poczytnych polskich pisarzy okresu międzywojennego, autor m.in. „Ostatniej brygady” (1930), „Kariery Nikodema Dyzmy” (1932), „Prokurator Alicji Horn” (1933), „Dr. Murka zredukowanego” i „Drugiego życia doktora Murka” (1936), „Znachora” (1937), „Trzech serc" (1938), „Profesora Wilczura” (1939), „Pamiętnika pani Hanki” (1939). Wiele z nich doczekało się – zarówno przed wojną, jak i po – filmowych adaptacji.

„Profesora Wilczura" przeniósł na ekran w 1938 roku Michał Waszyński. Scenariusz – na podstawie powieści Dołęgi-Mostowicza – napisał Anatol Stern, w roli tytułowej zagrał Kazimierz Junosza-Stępowski, w jego córkę wcieliła się Elżbieta Barszczewska, a towarzyszyli im m.in.: Mieczysława Ćwiklińska, Witold Zacharewicz, Jacek Woszczerowicz i Józef Węgrzyn. Warto wspomnieć, że dwa lata wcześniej Waszyński dokonał – w tej samej obsadzie – filmowej adaptacji „Znachora". „Profesor Wilczur" jest kontynuacją tamtej opowieści.

Po wielu tragicznych perypetiach, które były treścią „Znachora", profesor Wilczur wraca do stołecznej kliniki na swe dawne stanowisko. Jednak nie jest to powrót szczęśliwy, intrygi jego zastępcy doprowadzają lekarza do zwolnienia się z pracy, opuszczenia Warszawy i ponownego zaszycia się na prowincji...

W 1939 roku Leonard Buczkowski zrealizował – na podstawie scenariusza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – „Testament profesora Wilczura" z Tamarą Wiszniewską, Heleną Grossówną, Jackiem Woszczerowiczem, Józefem Węgrzynem, Mieczysławem Mileckim i... Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem w rolach głównych. 

JA
opis redakcji
  21.08.2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll