PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KSIĄŻKI FILMOWE
plakat:
Ignacy Chiger
Wydawnictwo Naukowe PWN
Warszawa, 2011
stron: 316
Książka Ignacego Chigera nosi podtytuł „Pamiętnik ojca dziewczynki w zielonym sweterku". A dziewczynka w zielonym sweterku to była Krystyna Chiger, której autobiografia stała się inspiracją dla Roberta Marshalla do napisania książki „W kanałach Lwowa” („In the Sewers of Lvov”), na której David F. Shammon oparł scenariusz filmu „W ciemności”, przeniesionego na ekran przez Agnieszkę Holland.

Historia bohaterki „Dziewczynki w zielonym sweterku" była pełna kontrastów: od przedwojennego, luksusowego życia rodziny Chigerów do miesięcy spędzonych w ciemności, brudzie i wilgoci lwowskich kanałów. Krysia Chiger miała wówczas osiem lat. Jej zielony sweterek istnieje do dziś, jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Holland spotkała się z Chiger dopiero po ukończeniu zdjęć do swego filmu. W trakcie realizacji była pewna, że nikt z uratowanych przez Sochę Żydów nie żyje. Polską reżyserkę odnalazła... owa „dziewczynka w zielonym sweterku”, mieszkająca od lat w Nowym Jorku, gdy przypadkowo dowiedziała się, że Holland realizuje „W ciemności”.

W „Świecie w mroku" spoglądamy na wydarzenia przedstawione w filmie Holland oczami Ignacego Chigera, ojca Krystyny. „Mrok, strach, ból, wycieńczenie, ale też zaufanie, siła charakteru, wiara w ludzi i w ocalenie... Trudno opisać emocje towarzyszące niewyobrażalnym dziś wydarzeniom, kiedy ocalenie żydowskiego życia w okupowanym Lwowie było niemożliwe. Ignacy Chiger – ojciec dziewczynki w zielonym sweterku – opisał przeżycia swoje i jego żydowskiej rodziny, gdy przyszło zamienić dostatnie życie na walkę o przeżycie w warunkach niegodnych człowieka. Pobyt w getcie, a później czternaście miesięcy w kompletnej ciemności lwowskich kanałów to czas, w którym nastąpił ciąg wielkich małych cudów, obcy ludzie stali się rodziną, a dobry Polak okazał się Aniołem Stróżem. Szczegółowa relacja wydarzeń z pierwszej ręki spisana zaraz po wyzwoleniu to niezwykle cenny dokument historyczny dla okresu okupacji sowieckiej i niemieckiej, obrazujący surową codzienność życia mieszkańców Lwowa" – czytamy na tylnej okładce tej przejmującej książki.

 


JA
opis redakcji
  8.08.2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll