PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
plakat:
Frank Miller
Egmont Polska
Warszawa, 2012
stron: 208
Batman narodził się w 1939 roku w wyobraźni Boba Kane'a, który na potrzeby magazynu „Detective Comics" wymyślił konkurenta dla wszechwładnego Supermana. Nowy bohater nie był przybyszem z obcej planety, a człowiekiem z krwi i kości (tyle że ze skrzydełkami), który dzięki intelektowi oraz sile mięśni stał się postrachem wszelkich złoczyńców. Od ponad siedemdziesięciu lat Batman, przebrany w czarny strój z charakterystyczną maską na twarzy, niestrudzenie walczy ze Złem. Dla kina odkrył go Tim Burton. Jego „Batman" (1989) tylko w ciągu premierowego weekendu zarobił 42 miliony dolarów. Korzystając z prosperity, reżyser nakręcił trzy lata później – „Powrót Batmana". Ciąg dalszy wyczynów człowieka-nietoperza zrealizował Joel Schumacher, sugerując tytułem swego filmu –  „Batman Forever" (1995) – że to jeszcze nie koniec. No i rzeczywiście. A ponieważ czasy mamy coraz bardziej niespokojne, w filmie „Batman i Robin" (1997) człowiek-nietoperz dostał pomocnika. Tym razem wspólnie musieli rozprawić się z pewnym złowrogim i ogromnie umięśnionym Arnoldem oraz równie niebezpieczną femme fatale, zwaną Trującym Bluszczem. W 2005 roku Christopher Nolan przypomniał genezę skrzydlatego bohatera w filmie „Batman – początek”, trzy lata później przedstawił dalsze jego przygody w „Mrocznym Rycerzu", kontynuują je we wchodzącym właśnie na ekrany naszych kin filmie „Mroczny Rycerz powstaje" (2012). 

Gotham City przyszłości to miasto pełne bezprawia i dekadencji. Dawni bohaterowie strzegący porządku zniknęli. Teraz ulicami rządzą groźne gangi. Podstarzały Bruce Wayne od dziesięciu lat nie wciela się w Batmana. Jednak gdy kontrolę nad miastem zamierza przejąć bezwzględny gang Mutantów, a komisarz Gordon musi odejść na emeryturę, Bruce Wayne wraca do gry i udowadnia, że Batman nie został wezwany na próżno.

„«Powrót Mrocznego Rycerza» to dzieło, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zrewolucjonizowało sztukę komiksu. Frank Miller (autor serii «Sin City» i albumu «300») pokazał czytelnikom nową twarz Batmana oraz zaproponował sposób narracji niespotykany do tej pory w przygodach superbohaterów” – zapewnia polski wydawca albumu „Batman. Powrót Mrocznego Rycerza. Mistrzowie komiksu”. Drugie polskie wydanie ukazuje się w nowym przekładzie Tomasza Sidorkiewicza.


JA
opis redakcji
  14.07.2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll