PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Box Office
  30.07.2015
Pierwsza połowa 2015 roku okazała się być świetnym czasem dla kiniarzy.
Dwa filmy z frekwencją przekraczającą milion widzów, dziesięć tytułów z widownią powyżej 500 tys., 47 tytułów ze sprzedażą ponad 100 tys. biletów. To jest bilans pierwszego półrocza w polskich kinach. W sumie sprzedano ponad 21,522 mln biletów. Tak dobrego okresu dla branży jeszcze nie było. Symptomatyczne jest jednak, że tym razem to hollywoodzkie produkcje wiodły prym nad Wisłą i to one są największym beneficjentem znakomitego utargu.

Film, który zajął pierwsze miejsce to "Pięćdziesiąt twarzy Greya" w reżyserii Sam Taylor-Johnson. Ten kontrowersyjny obraz, pod względem frekwencyjnym, okazał się prawdziwą sensacją i w lutym ustanowił rekord otwarcia w polskich kinach. Film, oparty na książce autorstwa E.L. James, która stała się bestsellerem na rynku światowym, przyciągnął, zaledwie w ciągu trzech pierwszych dni, ponad 834 tys. widzów. Ostateczny wynik produkcji z Dakotą Johnson zamknął się w 1,814 mln sprzedanych biletów.

Drugą pozycję wywalczył spin-off serii "Madagaskar" z ugruntowaną pozycją na polskim rynku. O ile "Pingwiny z Madagaskaru" rozczarowały w Stanach Zjednoczonych, o tyle naszym widzom nie znudziła się jeszcze animacja z kuźni Dreamworks. Film obejrzało 1,633 mln osób. Dużym sukcesem może pochwalić się także inna tego typu produkcja, tym razem studia Universal. "Minionki" pod koniec półrocza szturmem wdarły się do kin, gdzie zaledwie w ciągu tygodnia obejrzało je 761 tys. widzów. Uwzględniając wyniki z lipca, film dysponuje już frekwencją przekraczającą milion widzów.


Kadr z filmu "Pingwiny z Madagaskaru", fot. Imperial - Cinepix.

Studio Universal reprezentowane w Polsce przez firmę dystrybucyjną UIP zupełnie zdominowało tegoroczne tabele box office’u. Poza wspomnianą ekranizacją melodramatu E.L. James i Minionków, kina podbili m.in. "Szybcy i wściekli 7" Jamesa Wana. Film ze zmarłym tragicznie Paulem Walkerem okazał się być zdecydowanie najpopularniejszym tytułem serii, przyciągając przed ekrany 994 tys. osób (3. miejsce). Z dużo mniejszym zainteresowaniem w Polsce spotkał się najlepiej zarabiający na świecie blockbuster roku. "Jurassic World" Colina Trevorrowa uzyskał na globalnych rynkach ponad 1,524 mld dolarów, plasując się w historycznych tabelach na trzeciej pozycji – więcej zarobiły jedynie dwie megaprodukcje Jamesa Camerona – "Titanic" i "Avatar". Do Polski obsesja wokół zjawiska dinosploitation nie dotarła. Produkcję z Chrisem Prattem obejrzało 568 tys. widzów (9. miejsce). Dla przypomnienia, pierwszy "Park Jurajski" Stevena Spielberga z 1993 roku (wraz z pokazami w 3D w 2013 roku) przyciągnął przed ekrany aż 2,785 mln osób.


Kadr z filmu "Szybcy i wściekli 7", fot. UIP.

Na początku roku znakomicie sobie radził zamykający trylogię w uniwersum Śródziemia "Hobbit: Bitwa pięciu armii" Petera Jacksona. Superprodukcja z Martinem Freemanem okazała się najchętniej oglądaną odsłoną serii. Przez pierwsze miesiące roku film zobaczyło 948 tys. widzów. Uwzględniając dane od premiery, która miała miejsce pod koniec grudnia 2014 roku, ekranizację powieści J.R.R. Tolkiena obejrzało 2,241 mln widzów. Widowisko fantasy nie stało się jednak najpopularniejszą premierą ubiegłego roku. Miano to należy do "Bogów" Łukasza Palkowskiego (2,253 mln sprzedanych biletów).

Zamykając temat sukcesów hollywoodzkich produkcji nie można nie wspomnieć o wyniku ekranizacji komiksu studia Marvel, superprodukcji "Avengers: Czas Ultrona" w reżyserii Jossa Whedona. Film obejrzało na polskich ekranach 693 tys. widzów (8. miejsce), co czyni ten tytuł najchętniej oglądaną ekranizację komiksu o superbohaterach. Wcześniej to miano należało do filmu "Mroczny Rycerz" powstaje Christophera Nolana (w 2012 obejrzało go ponad 684 tys. osób). Globalny rezultat Avengersów nieco jednak rozczarował. Analitycy przewidywali, że produkcja okaże się być jeszcze bardziej dochodowa, niż pierwsza część filmu w ramach marvelowskiego uniwersum z 2012 roku. Łączne wpływy są jednak o 120 mln dolarów niższe. Ale producenci i tak nie mają powodów do zmartwień – film zarobił na świecie aż 1,393 mld dolarów.


Kadr z filmu "Avengers: Czas Ultrona", fot. Disney.

W kinach nieźle sobie też radzi animacja studia Pixar "W głowie się nie mieści". Film zdobywa znakomite recenzje, a krytycy stawiają go na czele najważniejszych tytułów roku. Widzom ten obraz również przypadł do gustu. Na seanse wybrało się w ostatnich tygodniach czerwca blisko 470 tys. widzów. Z kolei blockbuster George’a Millera "Mad Max: Na drodze gniewu" z Charlize Theron i Tomem Hardy’m spełnił plan minimum. Film, który podzielił widzów – jednych zachwycił, drugich rozczarował odejściem od klimatu, jaki prezentowały wcześniejsze produkcje Millera z Melem Gibsonem – obejrzało ponad 355 tys. osób.

Nie należy zapominać, że w kinach wyświetlane były także filmy rodzime. Polskie tytuły zanotowały sprzedaż 3,2 mln biletów. Dość sensacyjnie, największym przebojem pierwszego półrocza okazał się być debiutancki obraz Macieja Bochniaka "Disco Polo". Komedię z Dawidem Ogrodnikiem, Piotrem Głowackim i Tomaszem Kotem o fenomenie muzyki polskiej prowincji lat 90. ubiegłego wieku obejrzało aż 873 tys. widzów (5. miejsce). Bez wątpienia na wynik miały wpływ lekkość filmu i dobrze dobrana data premiery.


Dawid Ogrodnik i Andrzej Pieczyński w filmie "Disco Polo", fot. Next Film.

Oczywiście nie można pominąć rezultatu "Wkręconych 2". Komedia Piotra Wereśniaka przyciągnęła przed ekrany 764 tys. widzów, co świadczy o tym, że większości widzów musiała się spodobać pierwsza odsłona filmu z 2014 roku. Przypomnijmy, że "Wkręconych" obejrzało 840 tys. osób. Na tym jednak spektakularne sukcesy frekwencyjne polskiego kina się kończą. Bardzo zbliżone rezultaty osiągnęły nowe produkcje Borysa Lankosza, Małgorzaty Szumowskiej i Jacka Lusińskiego. "Ziarno prawdy" z Robertem Więckiewiczem w roli głównej obejrzało 283 tys. widzów. Nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, "Body/Ciało" przyciągnęło 282 tys. osób. Niezłym rezultatem cieszył się także dramat "Carte Blanche". Film z Andrzejem Chyrą zainteresował 283 tys. widzów.

Wiele oczekiwano od obrazów, które ostatecznie przepadły w kinach. Kosztowną "Hiszpankę" Łukasza Barczyka, ostatecznie zobaczyło jedynie 60 tys. osób. Szykowany na przebój komediodramat "Warsaw by Night" Natalii Korynckiej-Gruz też przyciągnął tylko 60 tys. Natomiast będące objawieniem polskiego kina niezależnego, "Polskie gówno" Grzegorza Jankowskiego zainteresowało zaledwie 39 tys. kinomanów.


Jan Frycz w filmie "Hiszpanka", fot. Vue Movie Distribution.

Rodzima kinematografia zapewne dynamicznie odżyje w drugiej połowie roku, kiedy to na ekrany wkroczą nowe filmy Filipa Bajona, Jacka Bromskiego, Marcina Koszałki, Maciej Migasa, Krzysztofa Łukaszewicza czy Jerzego Zielińskiego. Nie należy więc przesądzać o kondycji polskiego kina na podstawie jednej słabszej części sezonu. Tym razem po prostu konkurencja, w postaci amerykańskiej kinematografii, okazała się zbyt silna.

Zestawienie  najchętniej oglądanych filmów pierwszego półrocza (z frekwencją przekraczającą 100 tys. widzów)

1. "Pięćdziesiąt twarzy Greya" - 1,814 mln widzów
2. "Pingwiny z Madagaskaru" - 1,633 mln widzów
3. "Minionki" - 1,447 mln widzów
4. "Szybcy i wściekli 7" - 995 tys. widzów
5. "Hobbit: Bitwa pięciu armii" - 948 tys. widzów
6. "Disco Polo" - 873 tys. widzów
7. "Wkręceni 2" - 764 tys. widzów
8. "Avengers: Czas Ultrona" - 695 tys. widzów
9. "Jurassic World" - 641 tys. widzów
10. "W głowie się nie mieści" - 605 tys. widzów
11. "Paddington" - 567 tys. widzów
12. "Kopciuszek" - 471 tys. widzów
13. "Spongebob: na suchym lądzie" - 456 tys. widzów
14. "Snajper" - 448 tys. widzów
15. "Uprowadzona 3" - 414 tys. widzów
16. "Dom" - 373 tys. widzów
17. "Dzwoneczek i bestia z Nibylandii" - 364 tys. widzów
18. "Ziarno prawdy" - 283 tys. widzów
19. "Carte Blanche" - 283 tys. widzów
20. "Body/ Ciało" - 282 tys. widzów
21. "Exodus: Bogowie i królowie" - 259 tys. widzów
22. "Ups! Arka odpłynęła" - 256 tys. widzów
23. "Baranek Shaun. Film" - 244 tys. widzów
24. "Fru!" - 243 tys. widzów
25. "Kraina jutra" - 243 tys. widzów
26. "Wiek Adaline" - 231 tys. widzów
27. "Noc w muzeum: Tajemnica grobowca" - 211 tys. widzów
28. "Rechotek" - 209 tys. widzów
29. "Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów" - 197 tys. widzów
30. "Zbuntowana" - 195 tys. widzów
31. "Dzikie historie" - 183 tys. widzów
32. "San Andreas" - 164 tys. widzów
33. "Kingsman: Tajne służby" - 156 tys. widzów
34. "Focus" - 154 tys. widzów
35. "Barbie: Super księżniczki" - 142 tys. widzów
36. "Bóg nie umarł" - 142 tys. widzów
37. "Jupiter: Intronizacja" - 135 tys. widzów
38. "Apartament" - 131 tys. widzów
39. "Gra tajemnic" - 128 tys. widzów
40. "Agentka" - 127 tys. widzów
41. "Teoria wszystkiego" - 126 tys. widzów
42. "Chappie" - 126 tys. widzów
43. "Sekrety morza" -125 tys. widzów
44. "Królowa śniegu 2" - 124 tys. widzów
45. "Birdman" - 124 tys. widzów
46. "Pani z przedszkola" - 119 tys. widzów
47. "Whiplash" - 101 tys. widzów
Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Zobacz również
fot. UIP
Pan Tadeusz
Animacja Pixar w końcu na topie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll